Nastolatki, to osoby, które znajdują się w stanie przejściowym między dzieciństwem a dorosłością. Wówczas w organizmie – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym, zachodzi wiele zmian. Okres nastoletni wiąże się również z intensywną nauką oraz samorozwojem. Z uwagi na tak duże obciążenie, warto zagwarantować swojej pociesze najlepsze warunki do rozwijania się. Oznacza to odpowiednią aranżację sypialni.

Aranżacja sypialni nastolatka – na czym polega?

Urządzanie pokoju dla nastolatka, to wbrew opinii wielu z nas, twardy orzech do zgryzienia. W pierwszej kolejności powinniśmy wszystko ustalić ze swoją pociechą, aby wszystkie znajdujące się tam elementy pasowały do jego stylu. Następnym krokiem jest wydzielenie stref:

  • strefa do nauki – ergonomiczne biurko, fortel oraz odpowiednio ustawiony sprzęt elektroniczny to podstawa, w końcu to właśnie tutaj nastolatek spędza większość dnia,
  • strefa do relaksu – najczęściej składa się ze stoliczka, fotelu, regału na książki lub sprzętem grającym – wszystko zależy od aktualnych zainteresowań nastolatka,
  • strefa do wypoczynku – obejmuje ona głównie łóżko oraz wszelkie elementy jego wyposażenia.

Łóżko dla nastolatka – jak je skomponować?

Głównym elementem sypialni nastolatka jest jednak łóżko. Powinno ono być odpowiednio dopasowane do potrzeb i preferencji użytkownika. Oznacza to, że powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów. Jakich?

Po pierwsze – materac

Sypialnia dla nastolatka - jak ją urządzić?Materac do spania – to właśnie on odpowiada za właściwe wsparcie kręgosłupa nastolatka. W ten sposób gwarantuje prawidłową regenerację oraz stabilizuje sylwetkę. Co więcej, zapobiega kształtowaniu się oraz pogłębianiu wad postawy. Współczesny rynek oferuje liczne modele, które różnią się między sobą licznymi właściwościami. Jednak dla nastolatków zaleca się przede wszystkim materace piankowe.

Sprawdź ofertę: https://sleepinghouse.pl/137-materace-160×200

Po drugie – kołdra i poduszka

Kołdra pozwala przyjemnie otulić ciało nastolatka, wpływając na wygodę wypoczynku. Jednak jej głównym zadaniem jest zapewnienie komfortu termicznego, czyli zapobiega wychłodzeniu i przegrzaniu się organizmu. Drugim, równie ważnym aspektem łóżka jest poduszka anatomiczna. Pozwala ona na idealne dopasowanie się do górnych partii ciała, tym samym wspierając głowę, barki i kręgosłup w odcinku szyjnym.

Po trzecie – pościel

Pościel nakłada się na kołdrę i poduszkę, po uprzednim dopasowaniu jej do ich wymiarów. To pierwszy parametr, który warto wziąć pod uwagę, drugim natomiast jest rodzaj materiału. Od niego zależy, czy jest miękka i miła w dotyku – w końcu musi przyjemnie otulać skórę, nie powodując przy tym podrażnień. W sypialni nastolatków świetnie sprawdzi się, chociażby pościel satynowa 140×200. Oprócz tego pościel powinna wpasować się kolorem i fasonem w aranżację pokoju.

Szacuje się, że nastolatkowie, czyli osoby w wieku 14-17 lat, powinny przesypiać średnio 8-10 godzin. Ważne jest, aby zapewnić dziecku komfortowe warunki do wypoczywania, gdyż ich ciało musi się odpowiednio zregenerować – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym.