Sen to jeden z najważniejszych czynników, którego potrzebuje każdy z nas. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieją znaczne różnice w długości snu między osobami młodszymi a starszymi? Co więcej, płeć również determinuje czas, jaki człowiek powinien poświęcić na efektywny wypoczynek. Zatem, jak zadbać o zdrowy sen i ile godzin przesypiać?
Dlaczego warto się zdrowo wyspać?
Zdrowy sen charakteryzuje się wysoką jakością, odpowiednią długością oraz głębokością wypoczynku. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze. Regularnie dbając o zdrowy sen, możemy cieszyć się prawidłowym funkcjonowaniem w ciągu dnia, a także zauważyć, że wiele procesów w naszym ciele lepiej zachodzi. Sprowadza się to głównie do poprawy:
- odporności,
- metabolizmu,
- zdolności poznawczych,
- koncentracji i pamięci,
- kondycji fizycznej i psychicznej.
Korzyści ze snu różnią się również w zależności od płci, gdyż często przyczynia się do korzystnego wpływu na układ hormonalny, a tym samym właściwego poziomu testosteronu, estrogenu i progesteronu.
Ile człowiek powinien spać?
Długość snu to niezwykle ważny parametr, który pozwala na całkowitą regenerację ciała oraz umysłu. Musimy jednak wiedzieć, że w znacznym stopniu zależy od wieku, gdyż dzieci i młodzież intensywnie się rozwijają. Z uwagi na to, zaleca się, aby:
- niemowlęta (4-11 miesięcy) przesypiały 12-15 godzin na dobę,
- małe dzieci (1-2 lata) przesypiały 11-14 godzin na dobę,
- przedszkolaki (3-5 lat) przesypiały 10-13 godzin na dobę,
- starsze dzieci (6-10 lat) przesypiały 9-11 godzin na dobę,
- nastolatki (11-19 lat) przesypiały 8-10 godzin na dobę,
- osoby dorosłe (do 65 roku życia) przesypiały 7-9 godzin na dobę,
- osoby starsze (powyżej 65 roku życia) przesypiały 6-8 godzin na dobę.
Jednak wiek to nie jedyny czynniki determinujący długość snu człowieka. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że płeć również ma znaczenie. Kobiety potrzebują średnio o 20 minut dłużej zdrowego snu niż mężczyźni, a przyczyną jest ich natura i wielozadaniowość.
Jak zapewnić sobie zdrowy sen?
Zdrowy sen to kwestia, o którą każdy z nas powinien zadbać. Pomóc w tym może higiena snu, czyli zbiór norm i zasad, pozwalających na właściwe wysypianie się. Ich wdrożenie w życie może znacząco poprawić zarówno jakość, jak i długość czy głębokość snu. Do podstawowych kwestii zaliczyć należy:
- lekkostrawną kolację,
- zwiększenie poziomu aktywności fizycznej,
- zrezygnowanie z drzemek w ciągu dnia,
- unikanie kofeiny, alkoholu i nikotyny w godzinach wieczornych,
- unikanie światła niebieskiego na godzinę przed położeniem się do łóżka.
Warto jednak zaznaczyć, że najważniejszą zasadą higieny snu jest skomponowanie łóżka w taki sposób, by móc wyspać się w komfortowych warunkach. W tym celu warto zainwestować w podstawowe akcesoria sypialniane, do których zalicza się stelaż, pościel i prześcieradło, a także ochraniacz na materac. Warto jednak zaznaczyć, że łóżko składa się również z innych elementów, bez których zdrowy sen tak naprawdę nie byłby w ogóle możliwy. Zatem, czym są podane produkty oraz jak dopasować je do osobistych potrzeb i preferencji?
Krok pierwszy – materac
Materac do spania to najważniejszy element wyposażenia każdego łóżka, gdyż dzięki swoim unikalnym właściwościom oraz budowie jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób gwarantuje niemalże idealne wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki. Przyczynia się to również do właściwej regeneracji pod kątem fizycznym i psychicznym. Decydując się na odpowiednio dopasowany do nas modelu, warto zwrócić szczególną uwagę na:
- wiek użytkownika,
- stopień twardości,
- rodzaj wypełnienia,
- stan zdrowia,
- rozmiar.
Krok drugi – poduszka
Poduszka jest pod pewnym względem podobna do materaca, gdyż również zapewnia najlepsze wsparcie, ale górnym partiom ciała. Oznacza to, że stabilizuje głowę, barki i kręgosłup w odcinku szyjnym. Chcąc zapewnić sobie najlepszą poduszkę do spania, warto uwzględnić osobiste potrzeby, na które składa się:
- wysokość,
- stopień twardości,
- rodzaj wypełniania,
- preferowana pozycja do spania.
Krok trzeci – kołdra
Kołdra to produkt, który odpowiada za przyjemne wrażenie otulenia w czasie snu, a także komfort termiczny. W ten sposób zapobiega wychładzaniu się i przegrzewaniu ciała użytkownika. Dobra kołdra to taka, która jest dopasowana do nas pod względem:
- gramatury,
- rodzaju wypełnienia,
- rozmiaru.
Średnio każdy z nas na sen przeznacza aż ⅓ swojego życia, czyli średnio osiem godzin dziennie. Warto jednak zadbać o zdrowy sen odznaczający się wysoką jakością i odpowiednią długością, a także dopasować go do wieku oraz płci.