Szacuje się, że w ostatnich latach częstotliwość diagnozowania i leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa znacząco zwiększyła się. Choroby kręgosłupa to dość mocno rozbudowana grupa schorzeń, wśród których wyróżnia się m.in. wrodzone anomalie czy wady postawy. Jednak, jakie są ich przyczyny oraz jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny kształtowania się schorzeń kręgosłupa

Za bezpośrednią przyczynę chorób kręgosłupa uznaje się brak mazi stawowej. Wynika to ze zbyt małej aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia, nadwagi i otyłości. Jednak niezaprzeczalnie, za inne, a mniej powszechne przyczyny schorzeń uznać można:

  • choroby autoimmunologiczne,
  • zmiany hormonalne,
  • osłabienie mięśni brzucha i dna miednicy.

Wszelkiego rodzaju wady kształtują się wraz z wiekiem oraz stylem życia. Wpływa na to m.in. nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów czy noszenie plecaka/torebki na jednym ramieniu. A jak można zapobiegać lub zwalczać ból kręgosłupa?

Domowe sposoby na bolący kręgosłup

Najczęstsze schorzenia kręgosłupa - jak sobie z nimi poradzić?Z bólem pleców można walczyć na wiele sposobów. Najczęstszym rozwiązaniem jest stosowanie różnego rodzaju leków przeciwbólowych. Jednak istnieją inne, bardziej domowe sposoby, do których zalicza się:

  • wykorzystanie ciepłych okładów, maści rozgrzewających i gorących kąpieli,
  • stosowanie chłodnych okładów, kostek lody lub maści chłodzących,
  • odpowiednia pozycja w czasie snu i wygodny materac do spania,
  • ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłup.

Warto również zmienić styl życia, czyli zwrócić uwagę na stopień aktywności fizycznej, dietę lub ewentualną redukcję masy ciała oraz zmianę nawyków.

Czy materac może złagodzić bóle pleców?

Dużo mówi się o tym, że łóżko, a tym samym materac do spania ma znaczący wpływ na redukcję dolegliwości bólowych ze strony pleców. Jednak, z czego to wynika? Jak się okazuje, odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb i preferencji podłoże jest w stanie zagwarantować najlepsze wsparcie dla kręgosłupa oraz całej sylwetki użytkownika. Wpływa na to unikalna budowa oraz właściwości materaca, dzięki którym jest w stanie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała. Co więcej, wysokiej jakości produkty:

  • zapewniają najlepszą regenerację mięśni,
  • minimalizuję ryzyko rozwijania się schorzeń oraz wad postawy,
  • redukują dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa.

Styl życia ma znaczący wpływ na rozwój schorzeń kręgosłupa, a tym samym dolegliwości bólowe pleców. Jednak warto pamiętać, że można im zapobiec poprzez zmianę kilku nawyków oraz zainwestowanie w wygodny materac do spania.

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: