Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni. Co więcej, to w nim spędzacie najwięcej czasu w ciągu doby. Zakup odpowiedniego modelu poprzedzony powinien być dobrym researchem i poznaniem odpowiedzi na kilka pytań. Sprawdź więc jaki materac wybrać, by zapewnić sobie komfortowe warunki do wypoczynku.

Czy materac 160×200 starczy na dwie osoby?

Wśród materacy dla dwojga za najmniejsze uważane są modele o szerokości 140 cm. To minimum, którego zakup najczęściej podyktowany jest ograniczonym metrażem. Kolejne rozmiary to 160×200 i 180×200. Te ostatnie są naprawdę obszerne i zapewniają dużą przestrzeń nawet parom XXL. Łóżko 160×200 uznawane jest za optymalne rozwiązanie. Cenią je sobie nawet pary, które lubią mieć dużo miejsca, swobody i osobne kołdry.
Z powodzeniem zmieści się na takim materacu odwiedzający nocami rodziców najmłodszy członek rodziny.

Jakie materace 160×200 posiada w swojej ofercie Hilding?

Jako światowej sławy producent, Hilding dba o szeroki wybór wśród swoich modeli. Każdy z nich jest inny, by oferta mogła trafić w wymagania wszystkich klientów. W rozmiarówce 160×200 znajdują się materace zarówno piankowe, jak i sprężynowe (kieszeniowe, Multipocket oraz Pocket Plus). Wszystkie zostały zaprojektowane z myślą o zdrowiu, właściwym podparciu kręgosłupa, a także odpowiedniej wentylacji i higienie snu.

Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialniBardzo atrakcyjnym materacem jest Hilding Flamenco. To model wykorzystujący sprężyny Multipocket. Zagęszczenie ich jest bardzo duże, a każda umieszczona została osobnej kieszonce. Umożliwia to indywidualną pracę każdej sprężyny i wysoką elastyczność punktową materaca. Każdy element ciała zyskuje właściwe podparcie. Dzięki zastosowaniu po obu stronach dwóch różnych wkładów, jednego z wysokoelastycznej pianki, drugiego z lateksu, możecie sami zdecydować, który stopień twardości będzie Wam najbardziej odpowiadał. Model Flamenco świetnie sprawdza się dla par o dużej różnicy wagowej, uginając się tylko w punktach nacisku.

Jeśli duży komfort daje Wam odpowiednia temperatura w sypialni, rozważcie materac piankowy 160×200 Hilding Conga. Jest on dwustronny, wyposażony w dwa rodzaje pianek wierzchnich. Rozgrzewające właściwości pianki Visco pozwolą Wam poczuć się przyjemne ciepło nawet zimą. Możecie ustawić w sypialni chłodniejszą temperaturę, by lepiej się oddychało, nie narażając się na zmarznięcie. Latem dobrze jest zmienić stronę materaca tak, by korzystać z zalet pianki FloFom. Daje ona przyjemne uczucie chłodu, ograniczając pocenie się skóry.

Jaki stelaż do łóżka będzie odpowiedni na materac 160×200?

Wiele osób dużą uwagę poświęca rodzajowi materaca, a łóżko wybiera, kierując się względami estetycznymi. Może to powodować pewne niedogodności. Nieodpowiedni stelaż nie zapewni materacowi właściwego wsparcia, może doprowadzać do jego odkształcania się i utraty prozdrowotnych właściwości.

Stelaże wykonywane są z drewnianych listew. Powinny one być jak najbardziej elastyczne, by mogły odpowiednio pracować i amortyzując ruchy zwiększać komfort snu. Najczęściej spotykamy stelaże wykonane z buku, sosny lub brzozy. Najtańsze, lecz niestety najsłabsze, najmniej elastyczne są listwy sosnowe. Zdecydowanie lepsze jakościowo są stelaże z brzozy syberyjskiej lub drewna bukowego.

Rama łóżka 160×200 powinna być solidna i trwała, by wytrzymać podwójne obciążanie i latami służyć Waszemu wypoczynkowi.

Jak rodzaj materaca 160×200 wybrać?

Kluczową rolę odgrywają indywidualne preferencje, subiektywny odbiór poziomu twardości, nasza waga. O ile dla jednej osoby wybór nie powinien być skomplikowany, o tyle trudniej jest idealnie dopasować dwuosobowy materac. Jaki wybrać, by każdy z partnerów mógł liczyć na wygodę, której oczekuje?

Materac do łóżka małżeńskiego powinien mieć 7 stref podparcia, by właściwie oddziaływać na poszczególne partie ciała. Dodatkowym jego atutem będzie wysoka elastyczność i niwelowanie ruchów partnera, by nie budzić się wzajemnie podczas zmiany pozycji.

Koniecznie zwróćcie uwagę na to, by wypełnienie przepuszczało powietrze, a najlepiej wchłaniało również wilgoć. Śpiąc blisko siebie, będziecie wydzielać duże ilości ciepła, więc ważnym jest, by zniwelować nadmierne pocenie się. Wybierzcie materac ze zdejmowanym pokrowcem, który łatwo będzie utrzymać w czystości. Pokrowiec na materac 160×200 powinien zmieścić się do standardowej pralki. Bardzo ważnym jest, by założyć go na materac, póki jest wilgotny. Po całkowitym wyschnięciu może się nieco obkurczyć.

Wybierajcie pomiędzy modelami ze sprężynami kieszeniowymi, Multipocket lub dobrej jakości pianką wysokoelastyczną.

Czy twardość materac dla dwojga ma znaczenie?

Nie tylko ma znaczenie, ale powinna być podstawowym kryterium wyboru. Zbyt miękki materac będzie powodował przyjmowanie nienaturalnej pozycji, kręgosłup będzie się w niego zapadał, nie otrzymując podparcia. W efekcie nabawicie się bóli i wad postawy. Zbyt twarde podłoże do spania zaś, nie zadba o zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa, a także spowoduje ucisk naczyń krwionośnych i mięśni.

Ogromną rolę w stopniu nacisku ciała na materac odgrywa waga użytkownika. Duży mężczyzna zwykle potrzebuje twardszego materaca, niż drobna kobieta. Jeżeli różnica wagi między Wami jest znacząca, szukajcie modelu z wysoką elastycznością punktową, który posiada więcej punktów podparcia i dedykowany jest właśnie parom, między którymi jest ponad 30 kg różnicy.

Materac 140×200 czy 160×200?

Zakłada się, że materac 140×200 jest najmniejszym przeznaczonym dla dwóch osób. To minimum, które może nie spełniać oczekiwań każdej pary, szczególnie tej większej. Łóżka z materacem 160×200 są najczęściej spotykane w polskich sypialniach. Jeśli tylko nie ogranicza Was metraż, zdecydowanie warto zapewnić sobie nieco więcej komfortu. Nawet jeśli zmieścilibyście się na mniejszej powierzchni, 160 cm szerokości, z pewnością pozwoli Wam się czuć swobodniej.

Decyzję o wyborze materaca przede wszystkim podejmijcie wspólnie. Miejcie przy na uwadze, że solidny dobry materac, będzie Wam służył nawet kilkanaście lat. Postawcie na dobrą jakość, a ona z pewnością odwdzięczy się dbałością o Wasze sylwetki i samopoczucie.