Zabiegi spa wykonywane w domu, czyli inaczej domowe spa to szereg czynności, które są w dzisiejszych czasach pożądane przez wiele zapracowanych osób. Wiążą się nie tylko z filozofią self-care czy wieczorną rutyną, ale także odpowiadają za relaks oraz odprężenie – zarówno ciała, jak i umysłu. Podstawowym aspektem jest kąpiel, która oczyszcza skórę i przygotowuje ją do dalszych zabiegów. Jakie są jej zalety? 

Co lepsze – wanna czy prysznic? 

Masz w swojej łazience wannę i prysznic? Zapewne nie raz zastanawiasz się, którą armaturę wybrać. Jak się okazuje, oba elementy wyposażenia łazienki mają swoje wady i zalety. Prysznic jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chcesz zaoszczędzić wodę oraz czas, jaki przeznaczasz na kąpiel. Skóra nie ma ciągłego kontaktu z wodą, więc możesz swobodnie wykonywać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, takie jak peeling czy depilacja. Jednak jeśli chcesz spędzić relaksujący wieczór, przeprowadzając domowe spa, najlepszą opcją będzie wanna. Umożliwia ona przebywanie w wodzie o pożądanej temperaturze, która z dodatkiem kosmetyków korzystnie wpływa na skórę – jej stan i kondycję. Jeśli wybierasz kąpiel, to dowiedz się, jakie są jej zalety oraz o czym warto pamiętać!

Kąpiel – idealny aspekt przy przeprowadzaniu domowego spa

Kąpiel to bardzo ważna czynność, która pozwala na oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń oraz zrelaksowanie się. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś/aś siedzieć w wannie dłużej, niż 20 minut. Zbyt długi kontakt z wodą, a zwłaszcza ciepłą przyczynia się do rozpulchnienia skóry i przyczynia się do osłabienia jej bariery ochronnej. Jednak ma ona również wiele zalet! Jak się okazuje, kąpiel:

 • poprawia krążenie krwi,
 • wzmacnia układ odpornościowy (chłodna kąpiel),
 • pomaga w walce z depresją (chłodna kąpiel),
 • redukuje stres,
 • usuwa toksyny (ciepła kąpiel),
 • ułatwia zasypianie.

Jak widać, regularna kąpiel, która jest idealnym aspektem przy przeprowadzaniu domowego spa, w korzystny sposób wpływa nie tylko na Twoją skórę, ale także na całe ciało! A jakie kosmetyki najlepiej stosować, aby się zrelaksować?

Domowe spa - dlaczego kąpiel to najważniejszy etap?Jakie kosmetyki są najlepsze do kąpieli? 

To, co stosujesz w czasie kąpieli, w dużej mierze wpływa na stan Twojej skóry. Musisz tutaj zwrócić szczególną uwagę na skład produktów dostępnych w sklepach. Silnie działające substancje są w stanie wywoływać podrażnienia, reakcje alergiczne lub nawet wysypki. Kwestia ta oczywiście zależy od rodzaju skóry oraz indywidualnych reakcji na wybrane związki chemiczne. Jednak najlepszym rozwiązaniem będą produkty zawierające naturalne substancje, które z pewnością korzystnie wpłyną na kondycję skóry. Kosmetyki do kąpieli można podzielić na kilka kategorii, w tym:

 • płyny do kąpieli,
 • żele do kąpieli,
 • pianki do kąpieli,
 • mydła do kąpieli,
 • sól do kąpieli,
 • kule do kąpieli.

A co po kąpiel? 

Niezaprzeczalnie, kąpiel relaksuje ciało i umysł, a także korzystnie wpływa na stan skóry. Jednak dopiero w połączeniu z innymi czynnościami, gwarantuje pożądane efekty. Zaraz po kąpieli warto delikatnie wytrzeć się w miękki ręcznik. Powinien on wyróżniać się trzema cechami – dobrą chłonnością, puszystością oraz wysokiej jakości materiałem. Najlepiej sprawdzą się tutaj ręczniki wykonane z bawełny zwykłej lub egipskiej. Następnym krokiem po kąpieli jest stosowanie kosmetyków nawilżających, np. kremów czy balsamów. Uwzględnij nie tylko nogi, brzuch czy ręce, ale także stopy, dłonie i twarz. Możesz używać tutaj innych, specjalnie przeznaczonych do tego produktu. Po zakończeniu wszystkich czynności warto ubrać szlafrok, który przyjemnie otula ciało i zapewnia komfort termiczny. Musisz jednak pamiętać, że są one dostępne w kilku wariantach. Wyróżnia się tutaj szlafroki damskie i męskie, które między sobą różnią się kolorem i fasonem. Jednak szlafrok to nie jedyny czynnik warty uwagi. Liczy się tutaj także łóżko!

Jak podtrzymać relaksujące efekty kąpieli? 

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że istnieje wiele czynników, które mogą podtrzymać relaksujące efekty kąpieli? Najlepszą opcją jest tutaj odpowiednio skomponowane łóżko! Powinno ono składać się z wysokiej jakości:

 • stelaża pod materac,
 • poduszki,
 • kołdry,
 • pościeli,
 • prześcieradła.

Jednak najważniejszą kwestią jest tutaj materac do spania. To właśnie on odpowiada za prawidłowe wsparcie całego ciała oraz stabilizację kręgosłupa. Kwestie te wpływają na zdrowy i spokojny wypoczynek, który korzystnie oddziałuje na właściwe funkcjonowanie w ciągu dnia. Co więcej, przedłuża relaksujące efekty kąpieli, a także korzystnie wpływa na stan skóry.

Wolna chwila umożliwia oderwanie się od codziennych obowiązków. Relaksując się, np. przy przeprowadzaniu domowego spa możesz choć na chwilę zapomnieć o problemach oraz licznych rzeczach do zrobienia. To Twój czas na relaks, który dodatkowo można wykorzystać na domowe zabiegi pielęgnacyjne!