Ból brzucha, silne zmęczenie, biegunka, wymioty… To typowe objawy zatrucia pokarmowego. Nie ma wątpliwości, że dojście do siebie po przeżyciu takich nieprzyjemnych dolegliwości może być ciężkie. Powinniśmy wtedy zwrócić szczególną uwagę na to, aby zatroszczyć się o swój dobrostan. Jak szybko wydobrzeć po zatruciu pokarmowym? Dowiedz się więcej!

Z czego wynika zatrucie pokarmowe?

Zatrucie pokarmowe to przykra dolegliwość, która może sprawić, że przez kilka dni będziemy czuć się zupełnie wyjęci z życia. Może być to szczególnie dotkliwe, zwłaszcza że zatrucie pojawia się niespodziewanie, często w najmniej odpowiednim momencie. Jego przyczyny mogą być różne. Nierzadko wynika ze spożycia żywności, która jest nieświeża. Może też wystąpić na skutek zjedzenia takich produktów, które zostały zanieczyszczone szkodliwymi mikroorganizmami. Zatrucie może mieć podłoże bakteryjne, pasożytnicze lub wirusowe. Najbardziej powszechne drobnoustroje, które je wywołują, to między innymi salmonella, jad kiełbasiany czy Campylobacter. Bakterie salmonelli znajdują się przede wszystkim w mięsie, nabiale, jajkach oraz owocach morza. Jad kiełbasiany, czy inaczej zwana botulina, to szkodliwa substancja, która jest wytwarzana przez bakterie znajdujące się w glebie. Może przeniknąć do produktów, które spożywamy, takich jak konserwy, przetwory lub miód. Campylobacter to z kolei grupa bakterii, która odpowiada za największą liczbę zatruć w Polsce. Występuje najczęściej w drobiu, ale może być również obecna w innych gatunkach mięsa czy też w niepasteryzowanym mleku.

Jakie są objawy zatrucia pokarmowego?

Jak dojść do siebie po zatruciu pokarmowym?Przyczyny zatrucia pokarmowego mogą być różne, ale objawy są zazwyczaj podobne. Najbardziej zauważalny jest silny ból brzucha, który nie ustępuje. Nierzadko towarzyszą mu wzdęcia, które są źródłem dużego dyskomfortu. Oprócz tego może pojawić się biegunka, w tym krwawa biegunka lub też wymioty. W niektórych przypadkach występują również dreszcze lub gorączka. Możemy odczuć ponadto ogólne osłabienie organizmu i silne zmęczenie. Ze względu na mdłości możemy być narażeni na odwodnienie, które może prowadzić do bólu głowy.

Jak długo trwa zatrucie pokarmowe?

Choć objawy zatrucia pokarmowego nie są zbyt przyjemne, na szczęście nie trwają długo. Zazwyczaj oznaki choroby ustępują po kilku dniach. Jeśli jednak zauważymy, że minęło sporo czasu, a objawy wciąż nie zniknęły, warto skonsultować się z lekarzem. Będzie to szczególnie ważne dla osób, które należą do grupy podwyższonego ryzyka. Mowa tu o seniorach, dzieciach czy tych, których poziom odporności jest trwale obniżony. W ich przypadku choroba może przyczynić się do powstania poważnych powikłań, z których wykaraskanie się może być trudne.

Nawodnienie organizmu

Jeśli przechodzimy przez zatrucie pokarmowe, powinniśmy szczególnie zadbać o nawodnienie organizmu. Z racji tego, że znaczną część pożywienia i płynów zwracamy, musimy dopilnować, aby nie doszło do odwodnienia. Dopilnujmy tego, aby regularnie pić wodę, nawet wtedy, gdy nie mamy na to specjalnej ochoty. Najlepszym rozwiązaniem będzie spożywanie ciepłej, przegotowanej wody. Ważne, aby pić ją powoli, małymi łyczkami. Ilość wody, którą należy dostarczyć zgodnie z objętością. Przykładowo, w przypadku łagodnego odwodnienia, konieczne będzie wypicie 50 ml wody na każdy kilogram masy ciała w przeciągu 3-4 godzin.

Lekkostrawne posiłki

Jeśli zmagamy się z zatruciem pokarmowym i jego skutkami, zmianie powinna ulec nasza dieta. Ważne, aby zawierała lekkostrawne i delikatne produkty, które nie podrażnią niepotrzebnie układu pokarmowego. Zrezygnujmy z wszelkich tłustych, ciężkostrawnych czy ostrych artykułów. Dobrym wyborem będzie kleik, ryż, gotowane warzywa, takie jak marchewka czy ziemniaki, ugotowane mięso z kurczaka lub rosół. Świetnie sprawdzi się również suche pieczywo, w tym sucharki czy biszkopty. W trakcie zatrucia możemy nie mieć apetytu, ale istotne jest, aby dostarczyć organizmowi jakiekolwiek składniki odżywcze. Szczególnie warto zadbać o uzupełnienie poziomu potasu bądź sodu, których poziom przy zatruciu się zmniejsza. Możemy też postawić na inne produkty, które pozytywnie wpłyną na nasz układ pokarmowy, jak na przykład herbata miętowa.

Odpoczynek

Objawy związane z zatruciem pokarmowym skutecznie pogarszają nasze samopoczucie. Są źródłem silnego dyskomfortu, a nawet bólu. Dolegliwości takie jak wymioty czy biegunka mogą się utrzymywać przez jakiś czas, co będzie wyjątkowo dokuczliwe. W tym czasie najlepsze, co możemy dla siebie zrobić, to zadbać o jakościowy wypoczynek. Musimy bowiem dać organizmowi okazję do tego, aby mógł się zregenerować. Najlepszym sposobem na to jest oczywiście regularne wysypianie się. Sen o wysokiej jakości wpłynie pozytywnie na nasz dobrostan, zredukuje zmęczenie, a do tego przyspieszy proces dochodzenia do siebie. Aby mieć 100% pewność, że nawet w czasie choroby uda nam się odpocząć, powinniśmy zadbać o to, aby podłoże snu, z którego korzystamy, zapewniało nam komfort i prawidłowo podpierało nasze ciało. Dzięki temu zyskamy gwarancję tego, że w pełni się zrelaksujemy. Aby tak się stało, potrzebny będzie nam materac, który będzie odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Gdzie znaleźć idealny dla nas model? Możemy udać się do sklepu stacjonarnego Toruń albo odwiedzić stronę internetową https://fit4sleep.pl/. Pamiętajmy też o tym, aby w trakcie choroby i po zanadto się nie przemęczać. Zrezygnujmy z intensywnej aktywności fizycznej i innych czynności, które nie są niezbędne. Możemy czuć się słabsi niż zazwyczaj, dlatego dajmy sobie czas na to, aby stopniowo wrócić do pełnej sprawności.

Zatrucie pokarmowe to bez wątpienia jedna z najmniej przyjemnych dolegliwości, jakiej możemy się nabawić. Oprócz typowych objawów, takich jak ból brzucha, biegunka czy wymioty, możemy też odczuwać silne zmęczenie. Dlatego tak ważne jest, aby w tym czasie szczególnie zadbać o wypoczynek.

Przeczytaj także: Poznaj najlepsze nawyki, które wpływają na zdrowy sen