Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie, a każdy region ma swoje unikalne tradycje i preferencje związane z tym aromatycznym napojem. Odkrywanie różnorodności i bogactwa kawowego świata może być fascynującą podróżą przez różne kultury i zwyczaje spożywania kawy. W tym artykule będziemy zgłębiać tajemnice dotyczące tego, jak kawa pita jest na świecie, i odkrywać, jakie są różnice i podobieństwa między poszczególnymi kulturami. Przedstawimy Ci popularne metody parzenia i przygotowywania kawy, regionalne specjalności oraz ciekawe rytuały towarzyszące jej piciu. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem espresso z Włoch, filiżanki mocnej tureckiej kawy czy aromatycznego frappé z USA, dowiesz się, jakie są charakterystyczne kawy w różnych częściach świata.

Buongiorno, to Włochy!

Myślisz o kawie? Do głowy powinny od razu przyjść Ci Włochy, prawdziwa kolebka wielu kawowych napojów. W tym kraju kawa ma swoje specyficzne miejsce w kulturze i jasno oznaczony sposób spożywania, który wyznacza rytm dnia. We Włoszech picie kawy jest momentem społecznym – ludzie spotykają się w drobnych barach rozrzuconych po ulicach i wypijają filiżankę aromatycznej kawy, dyskutując z innymi gośćmi czy czytając papierowe wydania gazet codziennych. Kawą śniadaniową, którą wypija się przed południem do słodkiego rogalika czy niewielkiego posiłku, jest cappuccino. To mieszanka espresso, gorącego mleka i mlecznej pianki. Uznaje się, że cappuccino nie powinno być spożywane po godzinie 11:00 rano, ponieważ jest ciężkie dla żołądka. Później Włosi sięgają już tylko po kolejne espresso, czyli małe, intensywne dawki kawy podawane w niewielkich filiżankach. Jeśli wybierasz się do Włoch, pamiętaj – rano, po wygodnym snu na komfortowym łóżku (na przykład takim: https://abcsnu.pl/10-materace) sięgnij po kawę mleczną, a po południu wybieraj spore dawki kofeiny ukryte w malutkim espresso.

Jak kawę pija się na świecie? SprawdzamyTurecki zwyczaj

Kawę po turecku podaje się na całym świecie. Ten niezwykle słodki, mały i aromatyczny napój jest bardziej formą deseru niż prawdziwego pobudzającego trunku. Przygotowuje się ją poprzez gotowanie bardzo drobno zmielonej kawy z wodą i cukrem w naczyniu znanym jako cezve. Do małej kawy dobrze jest dodać także słodki dodatek, który dodatkowo podniesie deserowy charakter tego napoju. W tej roli świetnie sprawdzą się lokum czy baklava. Jak pić kawę po turecku? Najlepiej powoli, odrzucając wszystkie natrętne myśli i pozwalając sobie na powolne relaksowanie się pysznym smakiem. Chcesz zapewnić sobie taką chwilę odprężenia? Sięgnij po wysokiej jakości ziarna, które znajdziesz na przykład tutaj: https://coffeefolks.eu/, i rozkoszuj się kawowym doznaniem.

Zrób to po amerykańsku

Stany to kultura szybkiego załatwiania spraw i ciągłego ruchu. Nic dziwnego, że to właśnie tu kawy bardzo często podaje się na wynos. Dzięki temu można cieszyć się nią w drodze do pracy czy podczas zwykłego spaceru. W USA królują kawiarnie wielkich sieci, które mają swoje placówki we wszystkich większych miastach i serwują te same napoje i przekąski na terenie całego kraju. W Ameryce niezwykle popularne są także kawy mrożone takie, jak frappuccino czy zwykłe iced coffee. Serwuje się je często w prawdziwie amerykańskim stylu, czyli z dodatkiem syropów smakowych, słodkich sosów czy bitej śmietany. Kawa z ekspresu filtrującego jest również popularnym wyborem w Stanach Zjednoczonych. To kawa przygotowywana przez przepuszczenie wody przez mieloną kawę za pomocą filtra. Można ją znaleźć w wielu restauracjach, domach i biurach. To właśnie taki napój widzimy w amerykańskich filmach, kiedy bohaterowie wchodzą do typowego amerykańskiego bistro i nalewają sobie kawę z dużych dzbanków.

A może… po francusku?

Wybierasz się do Francji? By cieszyć się wyjazdem, musisz zapewnić sobie kilka rzeczy. Po pierwsze, zadbaj, by Twój pokój hotelowy był wygodny i wyposażony w przestronne łóżko (takie jak znaleźć możesz tutaj: https://hilding.pl/kategoria/lozka/). Po drugie, z odpowiednim wyprzedzeniem pamiętaj o zarezerwowaniu biletów na najpopularniejsze atrakcje. Wreszcie, pozwól sobie na prawdziwie francuskie doświadczenie kawiarniane! Koniecznie napij się café au lait, czyli połączenia kawy i gorącego mleka, często podawanego do śniadania. We Francji spróbuj także noisette, czyli kawy espresso, do której dodaje się odrobinę mleka. Jest ona bardziej subtelna niż tradycyjna mała czarna, a dzięki temu cieszy się popularnością wśród tych, którzy preferują delikatniejszy smak kawy. Wizyta we francuskiej kawiarni to ważny element zwiedzania tego kraju. Ludzie spędzają czas w kawiarniach, siedząc przy stolikach na zewnątrz i ciesząc się kawą, rozmowami i obserwacją przechodniów.

Szwecja, czyli pora na fika

Kawa w Szwecji? Na myśl od razu przychodzi nam Fika. To integralna część szwedzkiego stylu życia, czyli krótka przerwa na kawę i przekąskę, często w towarzystwie przyjaciół, rodziny lub współpracowników. Fika jest ważnym momentem relaksu i społecznej interakcji. W szwedzkich miastach można znaleźć wiele przytulnych kawiarni, gdzie można delektować się dobrą kawą i świeżymi wypiekami, na przykład znanymi na całym świecie kanelbullar. Co jeszcze warto wiedzieć o kawie w Szwecji? Popularne jest tam noszenie kawy w termosie, aby można było cieszyć się nią w trakcie długich spacerów lub wycieczek na świeżym powietrzu.

Wietnamskie tradycje

Wietnam ma intrygującą tradycję picia kawy, która jest bardzo popularna zarówno w kraju, jak i za granicą. Wietnamskie specjały kawowe możemy znaleźć dziś w wielu europejskich kawiarniach, nawet o tym nie wiedząc! Kawową podstawą jest ca phe den, tradycyjna wietnamska czarna kawa, przygotowywana z palonych i mielonych ziaren specjalnej kawy. Ta czarna kawa jest zazwyczaj bardzo mocna i intensywna w smaku. Serwuje się ją w małych szklankach z dodatkiem odrobiny słodkiego, skondensowanego mleka lub z kilkoma łyżeczkami cukru. Wśród wietnamskich specjałów warto wspomnieć także o ca phe trung, czyli… kawie z jajkiem! To unikalny napój, którego spróbować możemy w Wietnamie. Jak się ją podaje? Kawę wlewa się do niewielkiego naczynka, dodając do niej żółtko oraz słodką piankę na wierzch. Kawa z jajkiem jest słodka i kusi intrygującą, kremową konsystencją. Co ciekawe, wietnamska kawa jest zazwyczaj przygotowywana i serwowana ręcznie, co dodaje jej uroku i autentycznego charakteru.

Materiał partnera abcsnu.pl