Kawa od wielu lat jest cenionym i lubianym napojem. Wokół jej spożycia nieustannie krąży wiele mitów. Jakie są fakty dotyczące właściwości odżywczych kawy? Czy można pić ją na co dzień i uznać za stały element jadłospisu?
Kawa – właściwości odżywcze
Głównym składnikiem, dzięki któremu kawa zawdzięcza swoją popularność jest kofeina. Wpływa korzystnie na koncentrację i czujność, a także zwiększa chwilowo ilość energii. Liczne badania wskazują, że dostarczanie organizmowi kofeiny w rozsądnych ilościach, może ograniczać ryzyko zachorowania na Alzheimera, niektóre nowotwory i schorzenia w obrębie układu sercowo-naczyniowego. W kawie znajduje się też szeroka gama przeciwutleniaczy – m.in. melanoidy. Jest to napój niskokaloryczny – mogą wprowadzić go do swojej diety nawet osoby będące na redukcji. Oczywiście dotyczy to jedynie kawy czarnej. Co ciekawe, dzięki piciu kawy można uzupełnić podaż sodu, potasu i magnezu. Na ostateczne wartości odżywcze kawy wpływa proces produkcji i warunki uprawne, a także miejsce pochodzenia. Te same czynniki wpływają również na walory smakowe. Kawy z różnych zakątków świata można kupić na https://coffeefolks.eu/.
Czy kawa jest zdrowa?
Kawa to nie tylko kofeina. W jej składzie znajduje się wiele innych składników odżywczych, które widocznie wpływają na zdrowie. Pijąc 2 filiżanki kawy dziennie można nawet o kilkadziesiąt procent zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca! Substancje, które znajdują się w ziarnach kawy oddziałują na organizm przeciwzapalnie. Dodatkowo, po wypiciu zwiększony jest przepływ krwi. Wpływa to korzystnie na wytrzymałość podczas aktywności fizycznej. Z tego powodu wiele odżywek dla sportowców zawiera właśnie kofeinę. Jednak nie można popadać w skrajności! Korzystne skutki zdrowotne może przynieść jedynie picie kawy w rozsądnych ilościach. Jej nadmiar z pewnością nie wpłynie dobroczynnie na ogólny stan organizmu. Aby picie kawy było zdrowe warto pamiętać o tym, że kofeina nie może zastąpić snu! Regularne wysypianie się na wygodnym materacu – na przykład jednym z tych dostępnych w asortymencie sklepu https://sleepinghouse.pl/12-materace – to podstawa dobrego samopoczucia. Filiżanka kawy to jedynie wspomagający dodatek!
Mity na temat kawy
Picie kawy jest kontrowersyjnym tematem, wokół którego krąży wiele mitów. Które z nich są najpopularniejsze i warte wyjaśnienia?
- Kawa powoduje nadciśnienie – nie istnieją żadne dowody, które potwierdzałyby to stwierdzenie. Faktem jest to, że osoby niepijące na co dzień kawy mogą przez chwilę odczuwać podniesione ciśnienie. Jednak codzienne wypijanie 3 filiżanek w żadnym stopniu nie zwiększa ryzyka zachorowania. Również osoby zmagające się z nadciśnieniem mogą do swojej diety wprowadzić kawę – jednak po konsultacji z lekarzem.
- Kawa wypłukuje magnez – uznaje się, że kawa ma silne działanie moczopędne. Jednak badania wskazują, że wydalanie moczu po kawie jest takie samo, jak po wypiciu identycznej ilości wody (chyba, że na raz wypite zostaną ponad 3 duże szklanki). Kawa zdecydowanie nie wypłukuje magnezu! Wręcz przeciwnie – jest jego źródłem.
- Kawa negatywnie wpływa na mózg – istnieją badania wskazujące mniejsze ryzyko zachorowania na depresję wśród osób pijących codziennie kawę. Kofeina chroni też neurony produkujące dopaminę i stanowi ważny element zapobiegania chorobie Parkinsona.
- Wypicie kawy przyspiesza trzeźwienie – kawa nie przyspiesza metabolizmu i wydalania alkoholu z organizmu.
- Picie kawy skraca życie – kawa w rozsądnych ilościach zmniejsza ryzyko różnych chorób, a tym samym może nawet wpłynąć na przedłużenie życia, a nie na jego skrócenie.
Czy kawa to dobry napój dla każdego?
Choć regularne picie kawy może wiązać się z wieloma korzyściami, nie wszystkie osoby będą czuły się po niej dobrze. Napój ten może czasem wywoływać refluks. Z pewnością nie jest zalecana osobom zmagającym się z wrzodami czy zapaleniem żołądka – może bowiem pogorszyć objawy choroby. Ograniczenie kofeiny zaleca się kobietom w ciąży – jej maksymalna ilość to 300 mg. Niektóre osoby są też wyjątkowo wrażliwe na działanie kawy. Mogą czuć się po niej niespokojnie, odczuwać ból głowy, nudności, a także przyspieszone bicie serca. Czasem picie kawy wiąże się też z problemami z zasypianiem. Zdecydowanie należy więc zrezygnować z kofeiny przed snem. Organizm pobudzony kawą nie będzie w stanie w pełni się odprężyć nawet w najwygodniejszym łóżku z materacem marki https://hilding.pl/.
Kawa w zaleceniach dietetycznych
Jeszcze niedawno kawę uznawano za używkę. Obecnie jednak napój ten znajduje się nawet w piramidzie zdrowego żywienia! Dietetycy podkreślają, że najważniejszy jest umiar. Optymalne korzyści zdrowotne można osiągnąć pijąc od 3 do 5 filiżanek w ciągu dnia. Maksymalna dzienna dawka kofeiny dla osoby dorosłej to 400 mg. W niektórych przypadkach może się okazać, że umieszczenie kawy w codziennej diecie zmniejszy częstotliwość występowania bólów głowy, pobudzi metabolizm i przyspieszy spalanie tkanki tłuszczowej. Jednak kawa to przede wszystkim napój ceniony za swoje walory smakowe. Doskonale komponuje się z różnymi potrawami oraz ulubionymi słodkościami – zdecydowanie warto pić kawę!
Kawa to wartościowy produkt, który zdecydowanie może okazać się wartościowym, stałym elementem diety. Nie tylko zwiększa ona poziom energii i ułatwia koncentrację, ale również wpływa korzystnie na zdrowie. Dzięki kawie można zmniejszyć ryzyko chorób serca, a także wystąpienia niektórych nowotworów. Na wprowadzenie kofeiny do diety mogą zdecydować się też osoby na diecie redukcyjnej w celu przyspieszenia metabolizmu i usprawnienia procesu odchudzania.
Materiał partnera sleepinghouse.pl