Sen to niezwykle istotny element naszej codzienności. Wszyscy wiemy, że aby dobrze funkcjonować, musimy się wysypiać. Nie jest to jednak takie łatwe, jak się wydaje. Problemy ze snem to obecnie bardzo powszechny problem. Czym to grozi? Jak niedobór snu wpływa na nasze samopoczucie?
Ile godzin powinniśmy spać?
Mimo że dla wielu osób ta liczba ciągle się waha, optymalna ilość snu, jaką powinniśmy zapewniać naszemu organizmowi, to około 8 godzin. Jest to wystarczający czas, aby nasze ciało mogłoby się zregenerować.
Na to, ile snu potrzebujemy, znacząco wpływa nasz wiek. Niemowlęta mogą przesypiać nawet do 17 godzin dziennie. Wraz z wiekiem to się normuje, ale małe dzieci wciąż potrzebują częstych drzemek i dużo wypoczynku.
Kiedy wchodzimy w dorosłość, ilość snu, jaka jest nam potrzebna, staje się bardziej uregulowana. Mamy swego rodzaju rutynę, według której nasz organizm działa. Wiemy, ile musimy przespać, aby być wypoczętym, a ile to za mało.
Gdy jednak się starzejemy, nasz rytm dobowy ponownie odrobinę się zmienia. Okazuje się, że seniorzy nie odczuwają potrzeby aż tak długiego snu. Wystarczy im około 7 godzin, lecz znowu chętniej udają się na drzemki w ciągu dnia.
Czym grozi niedobór snu?
Co się dzieje, jeśli nie zapewniamy naszemu organizmowi odpowiedniej liczby godzin snu? Skutki mogą być bardzo negatywne – nasze ciało i samopoczucie znacznie na tym ucierpi.
Jedną z konsekwencji braku snu, z jaką trzeba się liczyć, jest przyrost wagi. Zaburzona zostaje wtedy praca hormonów, co zaś prowadzi do zwiększonego apetytu. Częściej sięgamy po różnego rodzaju przekąski, doprowadzając tym do zwiększenia masy ciała. Długotrwałe problemy ze snem mogą przyczynić się do otyłości.
Nasz umysł również nie radzi sobie dobrze z brakiem snu – obniża się nasza zdolność koncentracji, wolniej reagujemy na różne bodźce, ciężej nam zapamiętać i przetworzyć informacje.
Nasze samopoczucie również zostaje mocno nadszarpnięte – niedobór snu sprawia, że nie mamy jak się odprężyć i zrelaksować, przez co ciągle chodzimy drażliwi i zdenerwowani. Bardzo łatwo nas rozdrażnić. Brak możliwości wyciszenia się i odpoczynku może nawet doprowadzić do depresji lub innych zaburzeń psychicznych.
Nie spanie tyle, ile potrzebujemy, jest bardzo ryzykowne. Wzrasta wtedy szansa na zachorowanie na różne dolegliwości, takie jak cukrzyca, choroby serca, choroby układu krążeniowego czy pokarmowego.
Co może być przyczyną problemów ze snem?
Jeśli doświadczamy problemów ze snem, warto zastanowić się, skąd mogą one wynikać. Przyczyny tej dolegliwości mogą być różne, jednak bardzo często można spotkać się z takimi aspektami jak na przykład nieodpowiednia higiena snu – być może śpimy na nieodpowiednim materacu czy mamy niedopasowaną temperaturę w naszej sypialni. Duże znaczenie mają również zaburzenia psychiczne czy doświadczenie traumatycznych wydarzeń, które nie pozwalają nam zasnąć z powodu myśli, które nieustannie zaprzątają nasz umysł. Często różne choroby, takie jak astma, uniemożliwiają nieprzerwany sen. Napady kaszlu czy alergii wybudzają nas i utrudniają prawdziwy relaks.
Nawet jeśli nie jesteśmy w grupie ryzyka, by zapaść na bezsenność, możemy doświadczyć jej objawów na przykład na skutek jet lagu – kiedy to zmiana strefy czasowej utrudnia nam zaśnięcie. Nasz organizm potrzebuje czasu, aby na nowo przyzwyczaić się do obecnej pory.
Jak zadbać o komfortowy sen?
Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możemy poprawić komfort naszego snu, a co za tym idzie, zminimalizować trudności z zasypianiem.
Podstawową rzeczą, jaką powinniśmy zmienić w naszej sypialni, to materac. Jest wielkie prawdopodobieństwo, że śpimy na nieodpowiednim podłożu, które negatywnie wpływa na nasz komfort. Źle dobrany materac może wywoływać ból kręgosłupa, a do tego utrudniać zaśnięcie. Jeśli będziemy przewracać się z boku na bok, bo nie będziemy umieli znaleźć wygodnej pozycji, nigdy w pełni się nie wyśpimy.
Rozwiązaniem tego problemu jest wybór odpowiedniego materaca. Dla osób, którym zależy na zminimalizowaniu jakichkolwiek dolegliwości, wspaniale sprawdzi się materac ortopedyczny, który zadba o nasz kręgosłup i zredukuje napięcie mięśni, dzięki czemu będziemy mogli zrelaksować się i zasnąć. Przyda się również poduszka puchowa, która zagwarantuje nam niezwykłą wygodę.
Jeśli chcemy, aby kłopoty ze snem, powinniśmy dopracować naszą wieczorną rutynę. Upewnijmy się, że dajemy sobie to, co jest dla nas dobre. Nie korzystajmy z telefonu przed snem, zrezygnujmy z ciężkich posiłków oraz zadbajmy o to, by w naszej sypialni panowała odpowiednie temperatura. Te elementy mogą wydawać się drobne, jednak znacząco wpłyną na nasz wypoczynek.
W przypadku, w którym zmiana nawyków nie jest skuteczna, być może będziemy musieli sięgnąć po leki, które pomogą nam zasnąć. Najlepiej zacząć od delikatnych leków ziołowych, które pomogą nam się wyciszyć. Potrzebę skorzystania z mocniejszych medykamentów powinniśmy przedyskutować z lekarzem.
Nie pozbawiajmy naszego organizmu szansy do regeneracji – sen jest niezwykle ważny, byśmy mogli odpowiednio funkcjonować. Nawet jeśli codzienność stawia przed nami dużo obowiązków, nie rezygnujmy dla nich z odpoczynku. Tylko jeśli będziemy wypoczęci i zrelaksowani, będziemy mogli pracować i dobrze wykonywać swoje zadania.