Sypialnia to miejsce, w którym możemy odpocząć, zrelaksować się i solidnie wyspać. Uznaje się, że wpływa na to zarówno sama aranżacja czy klimat pomieszczenia, jak i odpowiednio skomponowane łóżko. Jednak, co możemy zrobić, aby móc korzystnie wpłynąć na zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci i pełni energii. Najlepszą opcją będzie zadbanie o higieniczne warunki w sypialni! Wiąże się to z zapewnieniem w sypialni odpowiednich warunków, dzięki którym nie jesteśmy narażeni, chociażby na alergeny, takie jak kurz. A co to oznacza?

Jakie czynniki obniżają higieniczne warunki w sypialni?

Sypialnia to szczególne miejsce, gdyż pozwala nam, choć na chwile zapomnieć o problemach dnia codziennego. Umożliwia spokojną pracę, odprężenie się oraz zdrowy wypoczynek. Warto jednak zauważyć, że wpierw musimy zadbać o odpowiednie warunki w niej panujące. Obejmuje to zarówno aranżacje, jak i elementy dekoracyjne. Niestety, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie czynniki obniżają higieniczne warunki w sypialni, a tym samym negatywnie wpływają na jakość naszego snu. Do nich zaliczyć można:

  • grube, materiałowe zasłony, które są za rzadko prane,
  • dywan, który nie zawsze jest dokładnie odkurzany, wytrzepywany czy prany,
  • koce i poduszki dekoracyjne, które najczęściej znajdują się w łóżku lub na fotelu i gromadzą kurz,
  • liczne figurki, obrazy oraz duże powierzchnie mebli, z których nie zawsze dokładnie ścieramy kurz.

Oprócz tego jakość snu mogą obniżać rośliny produkujące w nocy dwutlenek węgla czy intensywne kolory, które pobudzają nasze zmysły i ciało.

Jakie czynniki poprawiają higieniczne warunki w sypialni?

Oczywiście wyróżnia się również wiele czynników, które mogą w znaczący sposób poprawić higieniczne warunki w sypialni. Oznacza to, że korzystnie wpływają na jakość, długość oraz głębokość naszego wypoczynku. Uwzględnia się tutaj m.in.:

  • Jak zadbać o higieniczne warunki w sypialni?częste wycieranie kurzu z mebli, nawet w trudnodostępnych miejscach, figurek czy liści roślin,
  • dokładne sprzątanie sypialni, w tym pozbywanie się pajęczym przy suficie czy mycie ram okna,
  • regularne pranie tekstyliów w sypialni, czyli zasłon, kocy czy poduszek dekoracyjnych,
  • częste wytrzepywanie dywanu,
  • unikanie otwartych półek oraz licznych przedmiotów ustawionych na powierzchni mebli,
  • regularne wietrzenie sypialni.

Każda z tych kwestii pozwoli nam na poprawę higienicznych warunków w sypialni. Jednak oprócz nich, warto uwzględnić inne kwestie, które wpływają na zdrowy sen. Z uwagi na to, warto postawić na rośliny produkujące tlen w nocy, a także oczyszczające i nawilżające powietrze. Świetnym rozwiązaniem są świece zapachowe, pozwalające na odprężenie się oraz ułatwiające zasypianie. Kwestie jakości wypoczynku warto uwzględnić już na etapie urządzania sypialni. Głównie wiąże się to z wyborem odpowiedniej gamy kolorystycznej. Najlepiej sprawdzą się tutaj stonowane lub pastelowe barwy, które dodatkowo wpływają kojąco na nasze zmysły, przez co ułatwiają zasypianie.

Materac a higieniczne warunki do spania

Każda sypialnia składa się z łóżka, a ono wyposażone jest w podłoże do spania. W roli tej najlepiej sprawdzają się materace, które stanowią produkty stworzone specjalnie w celu zapewnienia nam zdrowego i spokojnego wypoczynku. Umożliwia to unikalna budowa oraz wyjątkowe właściwości, dzięki którym:

  • są w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika,
  • gwarantują właściwą regenerację mięśni, a także całego ciała, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym,
  • redukują dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa,
  • minimalizują ryzyko pogłębiania się schorzeń kręgosłupa,
  • zapewniają najlepsze wsparcie dla kręgosłupa oraz sylwetki użytkownika.

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy modele składające się w całości lub w części z pianki lateksowej. Są to tzw. materace lateksowe, które są głównie zalecane osobom cierpiącym na alergię. Jak się jednak okazuje, idealnie sprawdzą się w niemalże każdej sypialni, gdyż poprzez unikalne wypełnienie, stanowią mieszankę kauczuku naturalnego i syntetycznego w różnych proporcjach. Co więcej, ich budowa charakteryzuje się kanalikami, dzięki którym są one odpowiednio wentylowane. Oprócz tego mamy pewność, że zapewniają antyalergiczne i higieniczne środowisko do wypoczywania.

W jakie akcesoria sypialniane warto zainwestować, aby się wyspać?

Szacuje się, że zaraz po materacu najważniejszą rolę w łóżku pełni poduszka, gdyż odpowiada za właściwe wsparcie górnych partii ciała. Na równi stawia się także kołdrę, umożliwiającą za przyjemne wrażenie otulenia oraz komfort termiczny. Decydując się na modele syntetyczne, mamy pewność, że w ich wnętrzu nie będzie gromadzić się kurz, a także unikniemy rozwoju bakterii czy roztoczy. Jednak, jak jeszcze możemy zadbać o higieniczne warunki w łóżku? Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się stelaż, który zwiększa przewiewność materaca oraz pozwala na właściwe odprowadzanie wilgoci z jego wnętrza. Aby móc w jak największym stopniu zredukować ryzyko zabrudzenia czy zawilgocenia, to warto zainwestować w ochraniacze na materac. Są to nakładki higieniczne, które sprawdzą się zarówno w sypialni osób młodych, jak i starszych. Warto pomyśleć o nim, jeśli użytkownik łóżka ma problem z nietrzymaniem moczu. Oprócz tego, na higieniczne warunki do wypoczywania ma wpływ prześcieradło oraz pościel. Chronią one analogicznie materac, a także kołdrę i poduszkę przed zanieczyszczeniami i zabrudzeniami. Przy ich wyborze główną rolę odgrywa materiał, z jakiego zostały wykonane. Najlepiej sprawdzą się modele wyprodukowane z lnu, jedwabiu czy bawełny.

Wiele osób chce się wyspać na zapas, jednak z praktycznego punktu widzenia nie jest to możliwe. Oznacza to, że musimy zadbać na co dzień zarówno o komfortowe, jak i higieniczne warunki do wypoczywania. Pomóc w tym może utrzymywanie sypialni w sypialni czystości oraz wyposażenia łóżka w dodatkowe elementy zabezpieczające materac, kołdrę czy poduszkę przed zanieczyszczeniami.

Przeczytaj także: