Marnowanie czasu na bezproduktywne czynności w znaczący sposób oddala nas od realizacji życiowych celów. Często budzi jednocześnie nieprzyjemne emocje, takie jak frustracja, poczucie winy czy lęk. Jak zatem przestać marnować czas i zadbać o odpowiednią organizację swojego dnia? W tym artykule znajdziemy odpowiedzi na to pytanie!

Prokrastynacja – czym jest i jakie są jej przyczyny?

Coraz częściej w Internecie natkniemy się na słowo “prokrastynacja”, które stało się wytłumaczeniem zwykłego lenistwa. Jednak pojęcie to w żadnym razie nie oznacza, że nic nam się nie chce, gdyż najogólniej mówiąc, odnosi się do nałogowego odkładania obowiązków na później. Oznacza to, że do ostatniej chwili czekamy z ważnymi projektami, przez co zaczyna nam brakować czasu na ich wykonanie. Prokrastynacja dotyczy przede wszystkim osób, które mają naprawdę rozbudowane plany i cele w życiu, jednak ich nie realizują. Wynika to z faktu, że ciężko im rozpocząć coś, co w prospektywne nie ma określonego czasu. Aby rozwiązać ten problem, warto ograniczyć listę rzeczy do zrobienia, ustalić priorytety i po prostu wziąć się do ich realizowania bez odkładania tego na później! Jednak często przy realizacji tego, zaczynamy marnować czas. Jak temu zapobiec?

Uświadom sobie, na jakie czynności przeznaczasz czas

W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie, jak obecnie gospodarujemy swoim czasem. W tym celu warto podsumować ilość godzin przeznaczonych na konkretne czynności w dniu. Należy skupić się przede wszystkim na czterech głównych obszarach, czyli sen, praca/nauka, obowiązki domowe i czas wolny. Oto przykładowy podział:

  • sen – 8 godzin,
  • praca/nauka – 8 godzin,
  • czas wolny – 6 godzin,
  • obowiązki domowe – 2 godziny.

Jeśli mamy problem z oceną tego, jak gospodarujemy swoim czasem, to warto spędzić najbliższe dni na samoobserwacji. Pomoże nam w tym aplikacja śledząca każda minuta w internecie, zegarek lub stoper. Poprzez wykreślenie swojego wykresu, możemy rozpocząć modyfikację. Niestety, ciężko przełamać swoją rutynę, co przekłada się na marnowanie czasu. Jak przestać to robić?

Jak przestać marnować czas?Jak przestać marnować czas? Oto kilka zasad!

Wszyscy narzekamy na brak czasu, przez co na koniec dnia nie jesteśmy zadowoleni ze swojej produktywności. Doba ma tylko dwadzieścia cztery godziny, co dla wielu z nas jest niewystarczające. Jak się okazuje, poprzez stosowanie się do kilku zasad, możemy przestać marnować czas i efektywnie wykonywać swój czas! Oto dziesięć sposobów, które warto już dziś wdrożyć do naszego życia!

Po pierwsze – stwórz listę zadań na dzień

Najlepiej zacząć od spisania wszystkich zadań, które chcemy zrealizować. Tworząc plan i trzymając się go wiemy, mamy dodatkową motywację do wykonania swoich obowiązków.

Po drugie – odetnij się od rozpraszaczy

W dzisiejszych czasach mamy wiele rozpraszaczy, które zabierają nam czas. Wyciszając powiadomienia, blokując aplikacje czy komunikatory, z pewnością możemy skupić się na swoich obowiązkach. Pomóc w tym mogą aplikacje lub wyniesienie rozpraszaczy z pokoju.

Po trzecie – naucz się mówić “nie”

Wielu z nas spędza za dużo czasu na rozmowach i SMS-ach lub dąży do zaspokojenia potrzeb innych osób. Warto stawiać jasne granice i powiedzieć czasem “nie”, co pozwoli skupić nam się na swoich obowiązkach. Dopiero później możemy pomóc innym.

Po czwarte – określ swoje limity

Czas poświęcany na social media, komputer czy inne, mało produktywne zajęcia powinien być ograniczony. Warto postawić sobie limity, aby móc wykonać swoje obowiązki.

Po piąte – rób przerwy

Praca trwa w nieskończoność? Zróbmy sobie przerwę! Już pięć minut może pozwolić na pewną koncentrację nad zadaniem. Pamiętajmy jednak, aby nie robić zbyt długich przerw!

Po szóste – wyśpij się

Wbrew pozorom, sen nie jest stratą czasu. Dzięki niemu nasze ciało pod kątem fizycznym i psychicznym jest w stanie lepiej funkcjonować. Przekłada się to efektywne wykonywanie obowiązków, na które poświęcamy mniej czasu. Postawmy zatem na dobry materac.

Po siódme – rób jedną rzecz na raz

Multitasking jest w dzisiejszych czasach pożądany, jednak czasem warto skończyć porządnie jedną rzecz. Przeznaczymy na to mniej czasu, a rezultat jest o wiele lepszy.

Po ósme – posprzątaj swoje otoczenie

W czystym otoczeniu pracuje się o wiele lepiej. Co więcej, nasz mózg o wiele lepiej funkcjonuje w posprzątanym pokoju, gdyż jesteśmy w stanie się skupić.

Po dziewiąte – wprowadź poranną rutynę

Poranna rutyna pozwoli nam rozbudzić się i produktywnie rozpocząć dzień. W tym celu warto m.in. wstawać o jednej godzinie, zjeść pożywne śniadanie oraz rozciągnąć się.

Często narzekamy, że marnujemy czas, odkładając na bok obowiązki i przechodząc do typowych rozpraszaczy, takich jak m.in. social media. Jednak stosując powyższe zasady, z pewnością uda nam się produktywnie wykorzystać swój czas!

Przeczytaj także: