Nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychiczne odgrywa istotną rolę dla budowania szczęścia w życiu. To, w jaki sposób się sami ze sobą czujemy, stanowi fundament naszego dobrostanu. Warto zauważyć, że satysfakcja z życia nie musi być uwarunkowana kondycją ciała. Bywa tak, że osoby dotknięte poważnymi chorobami potrafią być szczęśliwe niż te w pełni zdrowe fizycznie. Duże znaczenie ma tutaj poczucie własnej wartości – każdy człowiek ma prawo do swojego miejsca na ziemi, niezależnie od tego, co mówi społeczeństwo. Jednakże w obliczu współczesnego świata, hejtu i mediów społecznościowych zbudowanie poczucia własnej wartości może być ciężkie i stanowić długotrwały proces.
Czym jest poczucie własnej wartości?
Poczucie własnej wartości nawiązuje do tego, w jaki sposób oceniamy sami siebie. Jeśli jesteśmy dla siebie krytyczni i nie dostrzegamy swoich dobrych stron i potencjału, nasze poczucie wartości jest znacznie zaniżone. Innymi słowy, jest to pewnego rodzaju brak akceptacji swojej osoby. Wciąż wymagamy od siebie więcej i nie czujemy się dobrze w swojej duszy i swoim ciele. Poczucie własnej wartości odwołuje też do świadomości tego, kim naprawdę jesteśmy. To stan psychiczny, który jest wynikiem naszej uogólnionej oceny. Jaką postawę przyjmujemy w stosunku do samych siebie i jak wpływa ona na osobiste samopoczucie? Poczucie własnej wartości obejmuje akceptację siebie z wszystkimi swoimi mocnymi i słabymi stronami, poczucie godności oraz przekonanie o swoich zdolnościach i kompetencjach.
Przestań porównywać się z innymi
W dzisiejszych czasach poczucie własnej wartości jest szczególnie trudne ze względu na panujące przekonania i wizerunek idealnego człowieka. Społeczeństwo narzuca nam, jak powinniśmy wyglądać, zachowywać się i co „faktycznie” składa się na życiowy sukces. Jeśli nie spełniamy tych wymagań, możemy mieć problem z akceptacją swojej osoby i będziemy stale oczekiwać od siebie więcej, aby w końcu móc dopasować się do idealnego wzorca. Na każdym kroku spotykamy osoby, którym zazdrościmy pewnych cech, nie mając pojęcia o tym, że być może te same osoby, patrząc na nas, posiadają identyczne odczucia. Przestańmy zatem porównywać się z innymi. Musimy zrozumieć, że każdy z nas to indywidualna jednostka i nikt nie jest w stanie sprostać w pełni oczekiwaniom społeczeństwa. To pomoże nam podbudować swoją pewność siebie i poczucie własnej wartości, wiedząc, iż jesteśmy unikalni i jedyni w swoim rodzaju.
Przestań być perfekcjonistą
Poczucie własnej wartości zależy również od tego, w jaki sposób podchodzimy do życia i czy każdorazowo staramy się być perfekcyjni. Takie działanie z pewnością nam nie pomoże, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie jesteśmy w stanie wykonać wszystkiego na sto procent. Ciągłe dążenie do ideału może nas zgubić, a niepowodzenia będą znacznie gorzej odczuwalne. Akceptacja błędów i faktu, że nie potrafimy być perfekcyjni w każdej dziedzinie, jest kluczem do większego poczucia własnej wartości. Nikt z nas nie jest doskonały, a nieustanna walka z tym, co niezmiennie, prowadzi często do frustracji i rozczarowania.
Utrzymuj jedynie zdrowe relacje
Za nasze poczucie własnej wartości odpowiadają w pewnej części także ludzie, którymi się otaczamy. Jeżeli świadomie i celowo te osoby nam umniejszają i wytykają nasze wady, powinniśmy jak najszybciej zakończyć z nimi relację. Nie pozwalajmy na to, aby bliscy i przyjaciele sprawiali, że gorzej czujemy się sami ze sobą. Cenni są jedynie ci, którzy nas wspierają, akceptują i mają na uwadze nasze szczęście. Zdrowe relacje międzyludzkie pozwalają nam budować swoją pewność siebie. Prawdziwi przyjaciele zauważą nasze zalety i je docenią, a nie ma nic tak budującego jak komplementy od osób, na którym nam zależy. Pamiętajmy jednak, że szacunek musi wychodzić także z naszej strony. To, jak traktujemy ludzi wokół, świadczy o naszej osobie i będzie decydować o tym, czy inni będą chcieli utrzymywać z nami kontakt.
Dbaj o własne potrzeby
Poczucie własnej wartości wymaga tego, aby nieustannie pielęgnować własne potrzeby i nie patrzeć jedynie na szczęście i dobrostan innych. Pamiętajmy, że nie istniejemy po to, aby służyć tylko bliskim, ale także samym sobie. Realizujmy własne pragnienia, marzenia, bez względu na to, co myślą o tym inni. Nikt za nas życia nie przeżyje i tylko my decydujemy o tym, czy będziemy w nim szczęśliwi. Przy tym nie zapominajmy o pielęgnowaniu swojego zdrowia fizycznego – zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna oraz treściwy sen stanowią fundament do dobrego samopoczucia psychicznego, a tym samym poczucia własnej wartości. W kontekście wypoczynku warto zastanowić się nad doborem wygodnego materaca, który dostaniemy m.in. w salonach stacjonarnych w Toruń. Na ABCSnu znajdziemy wiele cennych wpisów odnośnie poszukiwań idealnego podłoża do snu.
Doceniaj własne sukcesy i osiągnięcia
Śledząc poczynania innych osób, zwłaszcza celebrytów w mediach społecznościowych, zapominamy o własnych sukcesach i osiągnięciach, które powinny nas budować i przekładać się na dużą pewność siebie. Ich świadomość jest niezwykle istotna dla poczucia własnej wartości, a zamiast niej mamy raczej tendencję do wyolbrzymiania swoich porażek oraz porównywania się do innych. Warto nauczyć się cieszyć z własnych sukcesów i czuć dumę z własnej osoby. Nawet małe osiągnięcia nadal nimi są! To, że są niewielkie, nie znaczy, że są nieistotne i mają się nijak w porównaniu z sukcesami innych ludzi. Zresztą miara ta może być subiektywna — dla jednych dużym wyczynem będzie znalezienie idealnego mieszkania na wynajem, a inni będą dopiero cieszyć się z samodzielnie postawionego domu. Jeszcze innym sprawi radość pierwszy w życiu usmażony naleśnik, choć mogłoby się wydawać, że to nic trudnego. Każdy z nas posiada inne priorytety i możliwości, dlatego też powinniśmy doceniać to, co już udało nam się osiągnąć.
Poczucie własnej wartości nie jest czymś, co przychodzi samoistnie. Wymaga naszej ingerencji i przede wszystkim akceptacji swojej osoby. Często droga do odbudowania poczucia własnej wartości jest ciężka i zawiła. To efekt pracy nad własnymi słabościami oraz ciągłego rozwoju. Istotna jest także świadomość tego, że każdy z nas jest wartościowy, unikalny i niepowtarzalny, a więc porównywanie się do innych osób prowadzi jedynie do frustracji.
Przeczytaj także: DIY: Zrób to sam – ozdoby i dekoracje do sypialni