Dokonując zmian w swojej sypialni należy nie tylko przemalować ściany, zmienić dodatki czy zasłony, ale także i raz na kilka lat wymienić materac. W końcu to od niego zależy jakość naszego snu, a tym samym i zdrowie czy dobre samopoczucie. W artykule tym zestawimy ze sobą dwie najpopularniejsze grupy materacy – materace piankowe oraz materace lateksowe, ale także podpowiemy, w jaki sposób wybrać materac.

Jak wybrać materac?

Dokonując zmian, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki powinien być nasz nowy materac. Wbrew pozorom nie jest to błahe pytanie, ponieważ obecnie na rynku znajduje się wiele materacy do łóżka, które różnią się między sobą cechami oraz zastosowaniem. Na co więc powinno się zwrócić największą uwagę?

  • Materac piankowy czy lateksowy - na co zwrócić uwagę?rozmiar materaca – zarówno szerokość, jak i długość jest niezwykle istotna, zwłaszcza kiedy śpi się z partnerem,
  • wysokość materaca – dopasowuje się ją w zależności od wybranego rodzaju łóżka,
  • twardość materaca – wyznaczana na podstawie wagi oraz indywidualnych preferencji użytkownika,
  • stan zdrowia – wszelkie schorzenia kręgosłupa, choroby czy alergie powinny być brane pod uwagę, gdyż poszczególne rodzaje materacy mogą zmniejszyć dolegliwości,
  • użytkownik – różne materace polecane są osobom starszym, dorosłym, nastolatkom, dzieciom, a także noworodkom.

Materac piankowy czy lateksowy – który wybrać?

Cechy, jakie powinien mieć odpowiedni materac do spania zostały już omówione, teraz tylko pozostało ustalenie rodzaju wkładu i modelu. Obecnie jednymi z najpopularniejszych są materace piankowe oraz materace lateksowe. Łączy je wiele, między innymi odpowiednie dopasowywanie się do kształtów ciała użytkownika, niebywały komfort, trwałość oraz odporność na odkształcenia. Cechą materacy piankowych jest lekkość, która ułatwia transport oraz obracanie. Dodatkowych właściwości nadają im poszczególne komponenty w postaci różnorodnych pianek.  Warto tutaj wyróżnić chociażby piankę termoelastyczną (reagującą na temperaturę ludzkiego ciała i na tej podstawie dopasowującą do niego swój kształt) oraz piankę wysokoelastyczną (niesamowicie sprężystą, elastyczną i trwałą). Wypełnienie materacy lateksowych z kolei stanowi naturalnego pochodzenia lateks. Jego budowa oraz właściwości antyalergiczne, antybakteryjne oraz antygrzybiczne wyróżniają go na tle pianki. Porowata struktura lateksu dodatkowo zapewnia odpowiednią wentylację, która uniemożliwia gromadzenie oraz rozwój pleśni i alergenów. Materac lateksowy nie jest jednak bez wad, ponieważ wkład lateksowy jest o wiele cięższy od pianki oraz droższy.

Wybierając materac warto dokładnie ustalić, jaki model będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb – tylko wówczas należycie spełni on swoją rolę, jaką jest zapewnienie komfortowego środowiska snu. Zarówno materac piankowy, jak i materac lateksowy to świetne materace, jednak to, czy okażą się dla nas odpowiednie, zależy od  naszych indywidualnych preferencji.