Wykonanie zadania zajmuje nam bardzo dużo czasu, a przypomnienie sobie ważnych informacji to prawdziwe wyzwanie? Może to świadczyć o problemach z koncentracją i pamięcią. Ich źródło może być różne. Warto odkryć, skąd biorą się podobne trudności, aby między innymi poprawić poziom produktywności. Dowiedz się więcej!

Zaburzenia poznawcze

Problemy z pamięcią i koncentracją to duże utrapienie, które może skutecznie utrudnić wykonywanie codziennych zadań. Okazuje się bowiem, że nawet jeśli mamy chęci do nauki czy pracy, nie potrafimy Problemy z pamięcią i koncentracją - z czego mogą wynikać?usiąść i w pełni skoncentrować się na materiale. Nierzadko przekłada się to na pogorszenie wyników szkole czy zmniejszeniu poziomu produktywności w pracy. Warto wiedzieć, że za tym kłopotem mogą stać zaburzenia poznawcze, takie jak na przykład ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej. To przypadłość, która dotyczy przede wszystkim dzieci, ale może być zdiagnozowana również w wieku dorosłym. Charakteryzuje się trudnościami ze skupieniem uwagi, impulsywnością i nadmierną aktywnością. Te czynniki powodują, że skoncentrowanie się na czymś staje się 100 razy trudniejsze niż w przypadku zdrowych osób. Osoby cierpiące na ADHD bardzo łatwo się rozpraszają, zaczynają wiele czynności na raz i nie kończą, a do tego są niecierpliwe. Aby zredukować objawy ADHD, stosuje się farmakoterapię oraz interwencje behawioralne.

Zaburzenia układu nerwowego

Kolejny powód, który może kryć się za problemami z pamięcią i koncentracją, to zaburzenia układu nerwowego. Wynikają one z utraty neuronów. Mowa tu w szczególności o schorzeniach otępiennych, czyli zaburzeniach poznawczych, chorobie Alzheimera, otępieniu czołowo-skroniowym czy demencji starczej. Podobne dolegliwości ograniczają naszą zdolność do zapamiętywania i skupienia się. Nierzadko utrudniają również przywoływanie wspomnień z przeszłości. W przypadku choroby Alzheimera objawia się ponadto spadek zdolności intelektualnych czy nawet zmiany osobowości. Jako że układ nerwowy odpowiada za wiele istotnych procesów w organizmie, jego nieprawidłowe funkcjonowanie wiąże się z bardzo przykrymi konsekwencjami.

Zażywanie używek

Rzecz, która ma szczególnie niekorzystny wpływ na naszą pamięć i zdolność koncentracji, to używki. Nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do uszkodzenia, a nawet trwałego upośledzenia pamięci. Osoby z problemem alkoholowym mają trudność z przypominaniem sobie wydarzeń, które zdarzyły się, gdy znajdowały się w stanie nietrzeźwym. Alkohol oprócz tego pogarsza zdolność uczenia się, sprawiając, że pozyskiwanie nowych umiejętności może okazać się znacznie trudniejsze. Alkohol niszczy istotę szarą i białą w mózgu i przyspiesza proces utraty komórek mózgowych. Na skutek tego ryzyko demencji czy innych podobnych schorzeń.

Brak snu

Jedną z najpowszechniejszych, ale i najbardziej przyziemnych przyczyn problemów z pamięcią i koncentracją, jest brak snu. Kiedy się nie wysypiamy, nasz organizm odczuwa to bardzo dotkliwe. Pojawia się silne zmęczenie, w ciągu dnia możemy też odczuwać dużą senność. Jeśli nie zadbamy o to, aby nasz na wypoczynek był na jak najwyższym poziomie, istnieją duże szanse, że rano obudzimy się znużeni i pozbawieni energii. Nie ma wątpliwości, że takie okoliczności nie służą koncentracji. Brak snu przyczynia się również do spotęgowania uczucia rozdrażnienia i irytacji. Gdy czujemy się niewyspani, znacznie łatwiej wytrącić z nas równowagi, a każda, nawet najmniejsza rzecz, może okazać się denerwująca. Musimy ponadto o tym, że kiedy śpimy, w naszym organizmie oraz umyśle zachodzą niezwykle istotne procesy. Tkanki się odnawiają, a ciało regeneruje. Z kolei umysł porządkuje i przetwarza informacje, które zdobył w ciągu dnia. To bardzo ważny czas. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapamiętać i opanować znacznie większą ilość rzeczy. Z tego względu jakościowy wypoczynek jest kluczowy dla naszej pamięci i zdolności koncentracji.

Jak upewnić się, że nasza zdolność do zapamiętywania oraz skupienia się nie ucierpi? Powinniśmy zadbać o to, aby mieć przestrzeń, w której zawsze, bez względu na okoliczności, będziemy mogli w 100% się odprężyć. Warto zatem zadbać, aby nasza sypialnia była w pełni dopasowana do naszych preferencji. Należy zacząć od wyboru solidnego materaca, który zagwarantuje optymalne podparcie dla naszego ciała. W tym celu sprawdźmy jakościowe produkty z kategorii https://fit4sleep.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-90×200/ lub udajmy się do sklepu stacjonarnego Toruń, gdzie będziemy mogli przetestować interesujące nas modele.

Niedobór witamin

Do trudności z pamięcią i koncentracją mogą przyczynić się również niedobory witamin. Dostarczanie składników odżywczych do organizmu jest niezwykle ważne, ponieważ są one niezbędne w wielu istotnych procesach. Z tego powodu należy zadbać, aby znajdowały się one na odpowiednim poziomie. Problemy z zapamiętywaniem i skoncentrowaniem mogą wynikać z niedoboru witaminy B12. Przyczynia się ponadto do pogorszenia nastroju, a nawet rozwoju depresji. Kolejną ważną substancją, która pomoże nam uchronić się przed zaburzeniami pamięci, jest witamina E. To silny antyoksydant. Oznacza to, że skutecznie eliminuje wolne rodniki, które niszczą komórki mózgowe.

Choroba tarczycy

Kolejna dolegliwość, która prowadzi do zaburzeń funkcji poznawczych takich jak pamięć czy koncentracja, to niedoczynność tarczycy. Osoby, które zmagają się z tym schorzeniem, mają trudność z zapamiętywaniem informacji i przywoływaniem wydarzeń z przeszłości. Wynika to z tego, że hormony tarczycy w dużym stopniu oddziałują na funkcjonowanie układu nerwowego.

Choć na początku może wydawać się, że kłopoty z koncentracją czy pamięcią to błahy problem, nie należy go bagatelizować. Podobne trudności mogą być wynikiem poważnych dolegliwości, takich jak zaburzenia poznawcze czy zaburzenia układu nerwowego. Nierzadko świadczą też o braku snu, warto mieć to zatem na uwadze.

Przeczytaj także: Sennik ryby – co oznacza sen o rybach?