Zbliżające się lato często motywuje do podejmowania wysiłku mającego na celu poprawę naszego wyglądu i zdrowia. Niezależnie od tego, czy chcemy zmieścić się w ulubiony strój kąpielowy, czy po prostu poczuć się lepiej we własnej skórze, schudnięcie do lata może być celem wielu z nas. Ale czy to jeszcze możliwe, mając w zanadrzu jedynie kilka miesięcy? W tym artykule przyjrzymy się różnym strategiom i krok po kroku dowiesz się, jak skutecznie zmniejszyć swoją wagę przed nadejściem gorących dni. Jeśli więc jesteś ciekawy tego tematu, to koniecznie czytaj dalej!

Czy schudnięcie do lata jest jeszcze możliwe?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, można jeszcze schudnąć do lata! Oczywiście ilość kilogramów jest zależna od danej osoby, jej obecnej wagi, aktywności fizycznej czy deficytu kalorycznego. Jednak do lata zostało jeszcze kilka miesięcy, dlatego uważamy, że każda osoba, która chce poprawić swoją sylwetkę oraz zadbać o swoje zdrowie śmiało może podjąć wyzwanie zrzucenia zbędnych kilogramów. Schudnięcie do wakacji wymagać będzie przede wszystkim dużej determinacji oraz bardzo zdrowego podejścia do tego procesu. Nie chodzi tutaj jedynie o szybkie zrzucenie kilogramów, ale o budowanie odpowiednich i trwałych nawyków żywieniowych oraz aktywności fizycznej. To właśnie to pozwoli Ci utrzymać osiągniętą wagę przez dłuższy czas!

Jak schudnąć do wakacji?

Schudnąć do lata - czy jest to jeszcze możliwe?Schudnąć do wakacji można poprzez zastosowanie kombinacji zdrowej diety, regularnej aktywności fizycznej oraz odpowiedniego podejścia psychicznego. Ale jak to wygląda w praktyce? Tego dowiesz się niżej!

  • Zbilansowana dieta – schudnąć do wakacji można przede wszystkim poprzez stosowanie zbilansowanej diety, która dostarczy organizmowi niezbędnych składników odżywczych przy jednoczesnym ograniczeniu kalorycznym. Włącz do swojego jadłospisu dużą ilość świeżych warzyw i owoców, ponieważ są one bogate w błonnik, witaminy i minerały, a jednocześnie niskokaloryczne. Dodatkowo ich duża zawartość wody sprawi, że będziesz czuć się nasycony na kilka godzin. Spożywaj również odpowiednie ilości białka, które pomoże Ci w budowie i regeneracji mięśni oraz doda uczucie sytości. Źródła białka mogą obejmować kurczaka, indyka, ryby, jaja, a także roślinne alternatywy, takie jak fasola, soczewica i tofu. Jeśli chodzi o węglowodany, to wybieraj te o niskim indeksie glikemicznym, np. pełnoziarniste produkty zbożowe, słodkie ziemniaki, płatki owsiane czy brązowy ryż. Zapewniają Ci one kilka godzin energii i pomogą uniknąć gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi, co może przyczynić się do notorycznego zmęczenia. Ogranicz też spożycie tłuszczów nasyconych, a zamiast nich wybieraj te zdrowe, które pochodzą z roślinnych olejów, orzechów, nasion czy z awokado. Postaraj się unikać cukru dodawanego do różnych produktów czy dań oraz żywności przetworzonej, ponieważ często są one źródłem tzw. pustych kalorii. Zamiast tego wybieraj naturalne źródła słodyczy, takie jak owoce. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest to, że wszystkie posiłki powinny być spożywane o stałych godzinach, aby organizm mógł się do tego przyzwyczaić. Unikaj objadania się późnym wieczorem i spożywania dużych ilości jedzenia na raz.
  • Ograniczenie spożycia kalorii – drugim bardzo istotnym aspektem jest to, aby ograniczyć spożycie kalorii. Przede wszystkim zacznij od śledzenia ilości spożywanych kalorii w ciągu jednego dnia. Możesz w tym celu skorzystać z aplikacji mobilnych lub prowadzić dziennik żywieniowy, w którym będziesz zapisywać wszystko, co jesz i pijesz. Drugim krokiem jest obliczenie swojego zapotrzebowania kalorycznego na jeden dzień, a następnie określenie umiarkowanego deficytu, który pozwoli Ci schudnąć. Zazwyczaj zaleca się “odcięcie” 100-300 kalorii dziennie, co pozwoli na umiarkowane i kontrolowane zmniejszanie swojej masy ciała. Pamiętaj także o tym, że obecny rynek spożywczy ma do zaoferowania wiele alternatywnych zamienników popularnych wysokokalorycznych produktów, które wyróżniają się dużo lepszym składem i również mniejszą ilością kalorii. Zwróć uwagę także na wielkość porcji poszczególnych posiłków, które spożywasz i staraj się je zmniejszyć. Często jedząc mniejsze porcje, możesz zredukować spożycie kalorii bez odczuwania głodu. Ogranicz koniecznie spożywanie alkoholu, ponieważ niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że napoje wysokoprocentowe mają bardzo dużo kalorii.
  • Regularna aktywność fizyczna – kolejnym bardzo ważnym aspektem w całym procesie chudnięcia, jest włączenie do swojego codziennego życia jakiejś aktywności fizycznej. Koniecznie wybierz formę sportu, która sprawi Ci wiele przyjemności i radości. Może to być jogging, jazda na rowerze, pływanie, tańczenie czy nawet spacery! Ustal, kiedy będziesz chodzić na treningi i zapisz to w kalendarzu, aby o nich nie zapominać. Staraj się ćwiczyć co najmniej 2-4 razy w tygodniu, aby utrzymać stałą aktywność fizyczną. Szukaj również sposobów na zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia, np. chodząc pieszo do pracy, korzystając z roweru zamiast samochodu, wstając wcześniej na poranny spacer czy wykonując krótkie ćwiczenia w domu.
  • Monitorowanie postępów – koniecznie zapisuj swoje postępy w specjalnym zeszycie, aby mieć pewność, że to, co robisz, jest odpowiednie. Regularnie waż się, najlepiej raz w tygodniu o tej samej porze. Pamiętaj, aby być na czczo i sprawdzać swoje postępy rano, ponieważ wtedy będziemy mieć dobry obraz na to, jak idzie nam chudnięcie. Warto także często mierzyć obwód swojego pasa, bioder, klatki piersiowej oraz ud. Może to być dodatkowy wskaźnik w postępach, zwłaszcza jeśli obserwujesz spadek centymetrów pomimo braku zmiany wagi.
  • Zadbaj o sen i redukcję stresu – wiele zmian oraz samo chudnięcie dla organizmu człowieka jest dużym wyzwaniem, dlatego koniecznie trzeba ten proces odpowiednio wspomagać. Zadbaj o redukcję stresu, który z całą pewnością codziennie Ci w mniejszym lub większym stopniu towarzyszy. Możesz w tym celu relaksować się na różne sposoby, np. czytając książkę, oglądając odcinek serialu czy dziergając na drutach. Bardzo istotne jest także zadbanie o ilość oraz jakość swojego snu. Staraj się spać co najmniej 7-9 godzin dziennie, ponieważ tylko wtedy Twój organizm zdąży się odpowiednio zregenerować i przygotować do nowego dnia. Pamiętaj również o dopasowaniu materaca do swoich indywidualnych potrzeb oraz preferencji! Nowe podłoże do spania możesz kupić zarówno w Internecie, jak i w sklepach stacjonarnych znajdujących się w mieście Toruń. Serdecznie zapraszamy!

Teraz już z całą pewnością wiesz, że nadal możesz schudnąć do wakacji! Stosuj się do powyższych reguł i korzystaj z naszych wskazówek, a na pewno uda Ci się zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Nie czekaj i rozpocznij swoją przygodę po wymarzoną sylwetkę już dziś!