Obecnie, wielu z nas nie stawia siebie na pierwszym miejscu. Zamiast zadbać o własne dobro, wolimy troszczyć się o partnera, dzieci, przyjaciół czy po prostu naszych bliskich. Jesteśmy zbyt pochłonięci pracą, technologią, codziennymi obowiązkami i nie myślimy o sobie. To zdecydowany błąd. W obecnych czasach dbanie o siebie jest konieczne i niezwykle potrzebne, by żyć w harmonii i czuć się dobrze.

Jak o siebie dbać?

Często nie wiemy, jak właściwie zabrać się za dbanie o siebie i od czego powinniśmy zacząć. W głowie mnoży nam się ilość scenariuszy, przez co nie jesteśmy w stanie zdecydować się na coś konkretnego. Jednak, w tym aspekcie kluczowe jest planowanie oraz samodyscyplina. Jeżeli będziemy regularni w swoich działaniach, łatwo możemy osiągnąć sukces i poczuć, że nasze samopoczucie zdecydowanie się poprawia. Istotne jest to, że nie trzeba robić wielkich rzeczy, aby dobrze się sobą zająć. Mogą to być drobne nawyki, powoli wprowadzane w życie, które podnoszą samopoczucie i sprawiają, że czujemy się znacznie lepiej. Jeżeli dbasz o innych, poświęcasz im czas, zrób to również dla siebie. Nie zapominaj o własnym dobrze. Jeżeli nie wiadomo, od czego zacząć, warto zainspirować się kilkoma cennymi wskazówkami, które w prosty sposób pomogą zatroszczyć się o siebie. Dodatkowo sprawi to, że, poprzez drobne czyny rozpieścimy się, co jest niezwykle potrzebne każdemu z nas, by prawidłowo funkcjonować.

Odżywiaj się zdrowo

Zadbaj o siebie i rozpieść się odrobiną luksusu!W zabieganej codzienności warto skupić się nad tym, co, jak i kiedy jemy. To właśnie odpowiednio zbilansowane posiłki dają nam odpowiednią ilość energii. Oprócz tego dobre nawyki żywieniowe bezkompromisowo przyczyniają się do poprawy jakości życia oraz, co najważniejsze, naszego zdrowia. Jak wiadomo – jesteś tym, co jesz, dlatego tak ważne jest, by dostarczać swojemu organizmowi potrzebnych i niezbędnych składników – to prawdziwe dbanie o siebie. Warto kierować się kilkoma prostymi zasadami zdrowego odżywiania, takimi jak:

  • jedz codziennie warzywa i owoce
  • pij 2 litry wody dziennie
  • ogranicz spożywanie alkoholu oraz produktów wysoko przetworzonych
  • nie podjadaj między posiłkami
  • zadbaj, by dieta składała się z odpowiedniej ilości białek, węglowodanów i tłuszczy
  • spożywaj posiłki o regularnych porach
  • trzymaj się zasady 80/20 – 80% diety to produkty nieprzetworzone, a 20% to jedzenie rekreacyjne, niekoniecznie zdrowe

Nawet tak drobne zmiany mogą przynieść zaskakujące efekty. Tak naprawdę nie potrzeba wiele wysiłku, by odmienić jakość swojego żywienia, a przełoży się to na lepsze zdrowie oraz samopoczucie. Bardzo ważne jest, żeby dbać o siebie od środka, ponieważ to właśnie tam rozpoczynają się wszelkie procesy, które pozwalają odpowiednio funkcjonować naszemu organizmowi.

Przestaw się na tryb offline

Czasami niezbędne jest, by odciąć się od wszelkich urządzeń elektronicznych. Obecnie, nowe technologie zapewniają nam niezwykle potrzebną rozrywkę, nieprzerwany dostęp do informacji oraz ułatwiają szybki kontakt z ludźmi na całym świecie – są to tylko niektóre z wielu pozytywów. Jednak trzeba pamiętać, że zbyt długie korzystanie z tych dóbr może sprawić, że będziemy przebodźcowani. Stale pojawiające się nowe powiadomienia oraz wiadomości mogą nas szybko przytłoczyć. Korzystając z technologii, często zauważamy, że mamy nawyk przeglądania social mediów, kolejny raz w ciągu dnia, bez powodu. Po prostu nieświadomie odświeżamy aplikację, ponieważ się nudzimy, a nie dlatego, że szukamy na niej czegoś konkretnego. Jest to zdecydowanie strata czasu, którą można przeznaczyć na zadbanie o siebie, samorozwój, relaks. Oprócz tego pojawiające się newsy z całego świata nie wpływają dobrze na nasze samopoczucie. Czytając coraz to nowsze informacje, ciężko wyselekcjonować, co jest prawdą, a co nie, przez to stresujemy się i czujemy nieprzyjemne napięcie. Przejście w tryb samolotowy sprawdzi się również, gdy ciężko jest nam postawić granicę pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Dzięki temu nie będziemy sprawdzać wiadomości od szefa lub współpracowników oraz zamartwiać się tym, jakie obowiązki na nas czekają. Aktualnie, aplikacje w telefonie, tablecie, komputerze lub telewizorze wychodzą użytkownikom naprzeciw i łatwo ustawić w nich dobowy limit, który chcemy przeznaczyć na korzystanie z technologii. Warto z tego skorzystać, ponieważ takie oderwanie się od wszelkich urządzeń elektronicznych sprawi, że nabierzemy potrzebnego dystansu, uwolnimy się od stresu. Uspokojenie własnych myśli jest kluczowe w dbaniu o siebie i pozostawaniu dłużej w zdrowiu, pełni energii.

Odpocznij w zaciszu domowym

W codziennym dbaniu o siebie bardzo ważna również jest przestrzeń, w której odpoczywamy. Istotne jest, by w pełni dopasować ją do siebie i własnych potrzeb. Warto wprowadzić elementy, które poprawiają nastrój i sprawiają, że czujemy się zrelaksowani. Jest to w pełni indywidualna kwestia, lecz istnieją produkty, które po prostu warto mieć u siebie w domu. W takim wypadku idealnie sprawdzą się aromatyczne świece, które pasują idealnie do każdego wnętrza i nadają mu pięknego, niepowtarzalnego, wręcz luksusowego aromatu. Wydobywający się, przyjemny zapach koi zmysły i pomaga szybciej się odprężyć. Warto również rozpieścić się zestawem pięknej, miękkiej pościeli, który zachwyci nie tylko walorami estetycznymi, ale również swoimi właściwościami. Jest to nie tylko modny element, cieszący oko, ale także niesamowicie miłe dla skóry przykrycie, pod którym można niesamowicie wypocząć i zrelaksować się przed kolejnym dniem. Dom, który jest naszą bezpieczną przystanią i chętnie do niego wracamy, zdecydowanie pomaga nam w dbaniu o własny komfort psychiczny. W takim miejscu czujemy się szczęśliwi, możemy naprawdę porządnie się zregenerować, nie odczuwamy presji czy napięcia. Dzięki temu mamy większą motywację, by wprowadzać do swojego życia zdrowe nawyki, dbać o siebie i rozpieszczać się na różne sposoby.

Dbanie o siebie wymaga zmiany wielu przyzwyczajeń. Na początku może to być dla nas trudne, ponieważ nie przywykliśmy do stawiania nas samych na pierwszym miejscu. Warto jednak wprowadzić do swojej codzienności kilka zmian, które zdecydowanie poprawią jakość życia. Ważna jest dyscyplina oraz regularność, dzięki temu zmienimy na stałe swoje nawyki i dbanie o siebie stanie się niezwykłym elementem każdego dnia.

Przeczytaj także: