Aromaterapia to świetny sposób na złagodzenie dolegliwości bólowych, a także poprawę samopoczucia. Może odbywać się na różne sposoby, w tym poprzez świece zapachowe najwyższej jakości, które zawierają odpowiednie olejki eteryczne. A na czym polega ich wybór oraz czy sprawdza się w sypialni? 

Czym kierować się wybierając świecę zapachową? 

Niezaprzeczalni, na współczesnym rynku znajdziemy wiele świec zapachowych. Możemy je dopasować w zależności od tego, czego aktualnie potrzebujemy oraz jak chcielibyśmy, aby prezentowały się w naszym pomieszczeniu. Największą popularnością cieszy się świeca zapachowa w szkle, gdyż wyróżnia się elegancją oraz praktycznością – w końcu nie musimy się martwić, że wosk ubrudzi meble czy obrus! Decydując się na świecę zapachową, warto wziąć pod uwagę:

 • rodzaj wosku – najlepiej postawić na modele sojowe lub z wosku pszczelego, gdyż są najzdrowsze,
 • rozmiar – świece mogą różnić się między sobą rozmiarem, gdyż jedne są większe, inne mniejsze,
 • kształt – w wielu sklepach znajdziemy świece, które mają ciekawy kształt, np. przypominają bukiet kwiatów, ludzka twarz czy nawet owoce,
 • zapach – najważniejsza cecha świec zapachowych, ponieważ każda z nich może mieć inny zapach, w zależności od tego, jaka mieszanka zapachowa została użyta.

Jakie olejki eteryczne może zawierać świeca zapachowa do sypialni? 

Na współczesnym rynku znajdziemy wiele świec zapachowych, a każda z nich może być inna. Nie wynika to z unikalnej budowy, rodzaju wosku czy rozmiaru – owszem są to ważne czynniki, jednak nie najważniejsze. Decydując się na świecę zapachową do konkretnego pomieszczenia, takiego jak np. sypialnia, należy uwzględnić odpowiedni rodzaj olejku eterycznego. Dlaczego? To właśnie on wpływa na przyjemny aromat unoszący się w powietrzu oraz może mieć dodatkowe właściwości, w zależności od rodzaju. Zatem, jakie olejki eteryczne najlepiej sprawdza się w sypialni? Jak się okazuje, najlepiej postawić na:

 • Świeca zapachowa w szkle idealnym dodatkiem do sypialniolejek lawendowy,
 • olejek jaśminowy,
 • olejek z drzewa sandałowego,
 • olejek rumiankowy,
 • olejek bergamotowy.
 • olejek różany,
 • olejek melisowy.

Rodzaj olejku eterycznego jest niezwykle ważny, gdyż każdy z nich ma inne właściwości. A dlaczego akurat te są idealną opcją do sypialni?

Wpływ świecy zapachowej na sen

Olejki eteryczne, które powinny znajdować się w świecach, przeznaczonych do sypialni mają, szczególne właściwości. Każdy z nich w jakiś sposób wpływa na uspokojenie organizmu. Jedne przyczyniają się do całkowitego odprężenia, inne działają antystresowo czy przeciwdepresyjne. Niezależnie od sposobu działania, ostatecznie przyczyniają się do wyciszenia zmysłów, przez co ułatwiają zasypianie oraz korzystnie wpływają na jakość snu. Jednak świece zapachowe to nie jedyne dekoracje do sypialni! Przy jej urządzaniu warto zwrócić uwagę na:

 • rolety, zasłony żaluzje, które mogą ograniczać dostęp światła słonecznego do pomieszczenia, przez co nie zakłóca ono wydzielania melatoniny (zwłaszcza latem),
 • dywan i inne akcesoria tekstylne – w tym poduszki dekoracyjne i koce, które mogą gromadzić kurz i warto je regularnie prać,
 • kolor ścian, który może pobudzać (intensywne barwy) lub uspokajać (stonowane i pastelowe barwy) nasz organizm, a tym samym ułatwiać sen.

Urządzając sypialnię, skupiamy się na wielu elementach, jednak często zapominamy o tym najważniejszym. Dlaczego powinniśmy w pierwszej kolejności odpowiednio skomponować łóżko?

Jak skomponować wygodne łóżko?

W sypialni wyróżnia się wiele czynników, które w mniejszy bądź większy sposób wpływają na jakość naszego snu. Jednak nie możemy zapomnieć o tym, jak ważne jest wyposażenie swojej sypialni w odpowiednio skomponowane łóżko. Coraz częściej zapominamy o tym, że to właśnie ono umożliwia nam zdrowy i spokojny sen, dzięki któremu jesteśmy w stanie właściwie funkcjonować w ciągu dnia. Najważniejszym elementem każdego łóżka jest dopasowany do osobistych potrzeb i preferencji materac. Pozwala on na właściwe wsparcie anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co stabilizuje zarówno kręgosłup, jak i całą sylwetkę. Jednak nie jest to jedyny czynnik wpływający na jakość i długość snu, gdyż oprócz tego warto pamiętać o:

 • poduszce, która odpowiada za stabilizację głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym,
 • kołdrze, która zapewnia komfort termiczny oraz przyjemne wrażenie otulina,
 • stelażu, który pozwala na najlepsze wsparcie materaca, tym samym przedłużając jego żywotności,
 • pościeli i prześcieradle, które odpowiadają za higieniczny aspekt wypoczynku,
 • ochraniaczu na materac, który chroni podłoże do spania przed zabrudzeniami, zanieczyszczeniami oraz zawilgoceniem.

Świeca zapachowa to świetny sposób na poprawę jakości snu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje wiele kompozycji zapachowych, które mogą wpływać na sen – pozytywnie lub negatywnie. Postawmy zatem na olejki eteryczne, posiadające właściwości relaksujące i odprężające.

Przeczytaj także: