Nie od dziś wiadomo, że kontakt ze zwierzętami może stanowić cenne wsparcie w leczeniu rozmaitych dolegliwości – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Terapia z udziałem zwierząt pomaga w walce z wieloma problemami i stanowi cenny element holistycznego podejścia do opieki nad pacjentem. Dowiedz się, na czym polega zooterapia i poznaj jej zastosowania.

Czym jest zooterapia?

Zooterapia polega na wykorzystaniu specjalnie przeszkolonych zwierząt, jako narzędzia wspomagającego leczenie oraz rehabilitację pacjentów. Metoda ta opiera się na założeniu, że kontakt z czworonogiem może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. Terapia z wykorzystaniem zwierząt jest prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy w swojej pracy łączą wiedzę z zakresu psychologii, medycyny, rehabilitacji oraz weterynarii.

Zwierzęta terapeutyczne - jak pomagają ludziom?Sesje zooterapii mogą obejmować zarówno prosty kontakt, taki jak głaskanie, spacer czy zabawę, jak i bardziej złożone ćwiczenia, mające na celu poprawę sprawności ruchowej i koordynacji (jak w przypadku hipoterapii). Forma zajęć zależna jest od indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta w taki sposób, aby pozwalała na osiągnięcie optymalnych rezultatów terapeutycznych.

Popularność zooterapii nieustannie rośnie. Coraz więcej placówek medycznych, ośrodków rehabilitacyjnych i domów opieki, w miastach takich jak Toruń, decyduje się wprowadzenie jej do programu leczenia. Takie podejście umożliwia zintegrowanie tradycyjnych metod leczenia z naturalnym wsparciem, jakie oferują zwierzęta, tworząc holistyczny model opieki zdrowotnej.

Terapia z udziałem zwierząt – kiedy się ją stosuje?

Terapia z udziałem zwierząt znajduje szerokie zastosowanie jako wsparcie w leczeniu rozmaitych schorzeń.

  • Rehabilitacja neurologiczna – w przypadku pacjentów po udarach mózgu, urazach rdzenia kręgowego czy zmagających się z innymi schorzeniami neurologicznymi, terapia z udziałem zwierząt wspomaga przywracanie sprawności ruchowej, poprawę równowagi i koordynacji, co przekłada się na zwiększenie samodzielności w codziennym życiu.
  • Rehabilitacja ortopedyczna – w przypadkach urazów układu kostno-stawowego, regularne sesje z udziałem zwierząt mogą stymulować procesy regeneracyjne, redukować ból oraz poprawiać elastyczność i mobilność pacjenta.
  • Choroby przewlekłe układu krążenia – dla osób cierpiących na choroby serca i układu krążenia, zooterapia przyczynia się do poprawy ogólnej kondycji fizycznej. Ma też wpływ na obniżenie poziomu stresu. Regularna aktywność, np. w formie hipoterapii, wpływa korzystnie na obniżenie ciśnienia krwi oraz wzmacnia mięśnie, co ma znaczenie w profilaktyce powikłań i zaostrzeń objawów.
  • Rehabilitacja po operacjach – pacjenci po zabiegach chirurgicznych, niezależnie od ich charakteru, mogą dzięki terapii z udziałem zwierząt szybciej powrócić do pełnej sprawności. Kontakt z czworonogami motywuje ich do podejmowania ćwiczeń rehabilitacyjnych, co przyspiesza proces rekonwalescencji i minimalizuje ryzyko powikłań.

Zooterapia zaburzeń psychicznych

Zooterapię wykorzystuje się też w leczeniu zaburzeń psychicznych. Kontakt z czworonogiem wpływa na redukcję stresu, poprawę nastroju i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Dzięki bezwarunkowej akceptacji oferowanej przez zwierzęta, pacjenci w ich towarzystwie są często w stanie z większą łatwością przełamać bariery emocjonalne i otworzyć się na terapię, uzewnętrzniając ukrywane dotychczas emocje.

Obecność zwierząt sprzyja wydzielaniu hormonów odpowiedzialnych za poczucie spokoju i relaksu, co pomaga łagodzić objawy depresji i zaburzeń lękowych. Interakcje z czworonogami stanowią też cenne wsparcie w pracy nad traumatycznymi doświadczeniami, co jest niezwykle przydatne w leczeniu pacjentów z PTSD.

Zooterapia wywiera również pozytywny wpływ na rozwój umiejętności interpersonalnych – pacjenci uczą się efektywnej komunikacji i budowania zdrowych relacji społecznych, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu. Szczególnie istotne jest to dla osób z niepełnosprawnościami oraz zaburzeniami rozwojowymi, takimi jak autyzm. W ich przypadku terapia z udziałem zwierząt stanowi skuteczne wsparcie w nauce empatii i radzenia sobie z emocjami.

Zooterapia jako element holistycznego planu leczenia

Zooterapia może przynieść pacjentowi wiele korzyści. Należy jednak pamiętać o tym, że powinna ona pełnić funkcję wsparcia konwencjonalnych rozwiązań terapeutycznych, a nie stanowić samodzielną metodę leczenia. Podstawą zawsze będzie farmakoterapia, psychoterapia czy rehabilitacja, a zwierzęta stanowią dodatkową, cenną pomoc i pozwalają przyspieszyć osiąganie pożądanych rezultatów poprzez redukcję stresu, czy poprawę nastroju.

Warto też pamiętać o tym, że aby terapia z udziałem zwierząt przynosiła oczekiwane rezultaty, należy całościowo dbać o styl życia. Codzienne nawyki i warunki panujące w mieszkaniu bezpośrednio wpływają na zdrowie i samopoczucie. Szczególne znaczenie ma dieta, aktywność fizyczna i sen. Warto zadbać m.in. o dobre wyposażenie sypialni, a przede wszystkim zainwestować w ergonomiczny materac, taki jak jeden z dostępnych na stronie: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-180×200/. Regeneracja to podstawa w leczeniu wielu schorzeń – zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym, a komfortowy materac piankowy może widocznie wpłynąć na jej efektywność.

Zwierzęta terapeutyczne stanowią niezwykle cenne wsparcie w leczeniu szerokiego spektrum dolegliwości, od problemów somatycznych po zaburzenia psychiczne. Najczęściej wykorzystywanymi czworonożnymi terapeutami są psy i konie, które dzięki swojej łagodności i przyjaznemu nastawieniu, przynoszą ulgę i szybszą poprawę samopoczucia tam, gdzie tradycyjne metody leczenia bywają niewystarczające.