Zima to wymagający czas dla ludzkiego organizmu. Dzięki przygotowywaniu zdrowych, ciepłych i pełnowartościowych dań, można z łatwością dodać chłodnym i szarym dniom nieco koloru, a przy okazji wspierać odporność i chronić się przed przeziębieniami i infekcjami.
Jakie dania Cię rozgrzeją?
Na zimę warto wyposażyć swoją kuchnię w kilka podstawowych produktów, które w naturalny sposób rozgrzewają organizm. Można kupić je zarówno w dużych marketach, w miastach takich jak Toruń, jak i w niewielkich, wiejskich sklepikach.
- Imbir – można wykorzystać go w wielu daniach, takich jak potrawy azjatyckie czy smoothies. Doskonale smakuje również dodany do herbaty (w szczególności z miodem). Imbir działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Jednak zimą jego najważniejszą właściwością jest przyspieszanie metabolizmu, dzięki czemu doskonale rozgrzewa.
- Cynamon – jego kluczową właściwością jest przyspieszenie krążenia krwi. To dzięki niemu organizm się rozgrzewa. Cynamon można wykorzystać na nieskończoną ilość sposobów. Dobrze komponuje się z owsiankami, napojami, a także potrawami mięsnymi.
- Chili – popularnym zastosowaniem chili jest dodawanie go do gorącej czekolady. Taki deser można przygotować szybko i prosto, a kapsaicyna znajdująca się w papryczkach przyspiesza metabolizm.
- Goździki – są przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Są niezbędne w kuchni w sezonie przeziębień. Potrawy mięsne, napoje i desery z goździkami doskonale wspierają leczenie infekcji – w szczególności w połączeniu z wypoczynkiem na wygodnym materacu od marki Hilding.pl.
- Kurkuma – pasuje do ryżu, dań indyjskich i azjatyckich. Warto dodawać kurkumę do różnych potraw, w szczególności w połączeniu z pieprzem i miodem.
Zupa krem z pieczarek
Z jakich składników gotuje się zupę pieczarkową? Potrzebne są następujące warzywa i przyprawy: pieczarki, ziemniaki, seler, por, pietruszka, marchew, cebula, liście laurowe, olej, pieprz kolorowy, natka pietruszki i ziele angielskie. Wszystkie składniki powinny zostać pokrojone.
W pierwszej kolejności całość (bez pieczarek) należy podsmażyć na patelni. Dopiero gdy warzywa się zarumienią, można przejść do kolejnego kroku, którym jest dolanie wody i doprowadzenie jej do wrzenia. Później można przelać zupę do większego garnka.
Gdy tak przygotowany bulion będzie gotowy, można dodać do niego uprzednio podsmażone pieczarki. Na koniec, wystarczy wyjąć z zupy liście laurowe i ziele angielskie, dodać pieprz i sól i zblendować całość. Natka pietruszki służy do ozdobienia naczynia z kremem przy podaniu.
Filet z kurczaka w sosie curry
Do przygotowania fileta z kurczaka w sosie curry, należy ugotować bulion. Można zarówno wykonać go samodzielnie, jak i rozpuścić gotowy rosół w kostce. Mięso (pokrojone w paski) należy podsmażyć na rozgrzanej patelni, a w trakcie – dodać do niego obraną i posiekaną cebulą. Zawartość patelni powinna zostać posypana przyprawą curry.
Kolejnym etapem jest podlanie kurczaka bulionem, dodanie rodzynek i śmietany. Przyprawy, które dobrze komponują się z tą potrawą to sól, imbir, pieprz i papryka. Mięso najlepiej smakuje podane z ryżem.
Zupa z soczewicy
Coraz bardziej docenianym składnikiem jest soczewica. Doskonale sprawdza się w różnorodnych, rozgrzewających zupach. W kilku prostych krokach można przyrządzić z niej pyszną zupę. Na początku należy pokroić czosnek, cebulę i imbir, a następnie zblendować je na gładką masę. Tak przygotowana pasta musi zostać podsmażona – przez około minutę. Później, należy ją przyprawić solą, kurkumą i pieprzem.
Kolejny krok to dodanie na patelnię przepłukanej wcześniej czerwonej soczewicy. Po minucie całość wystarczy przełożyć do garnka i zalać wodą. Do soczewicy trzeba dodać marchew, pomidory, skórkę z cytryny i paski imbiru. Po zmięknięciu soczewicy wystarczy już tylko dodać mleczko kokosowe i gotowe!
Piernikowa owsianka
Zima to czas kojarzący się ze świętami. Jedną z ciekawych, klimatycznych i rozgrzewających potraw jest piernikowa owsianka. To idealne grudniowe śniadanie! Płatki owsiane z przyprawą do piernika i mlekiem należy ugotować na małym ogniu. Gdy całość zgęstnieje, wystarczy dodać banana i ulubione dodatki. Tak przygotowana owsianka zapewnia sytość i energię na wiele godzin, a wysoka zawartość błonnika korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego.
Tarta cebulowa
Może służyć zarówno za danie główne, jak i przekąskę na kolację bądź drugie śniadanie. Do wykonania ciasta potrzeba 200 g mąki pszennej, 100 g zimnego masła, 1 jajka i 1 łyżeczki soli. Wszystko to należy zagnieść i przełożyć do formy na tartę. Po nakłuciu ciasta widelcem powinno piec się przez 15 minut. Kolejny etap polega na podsmażeniu cebuli i boczku, zalaniu ich masą zrobioną ze śmietany, jajek, soli, czosnku i pieprzu, a następnie przełożeniu wszystkiego na upieczone wcześniej ciasto. Tak przygotowana tarta powinna piec się jeszcze 30 minut, aż do momentu ścięcia się masy.
Zdrowa, rozgrzewająca dieta zimą jest niezwykle ważna – zarówno dla ogólnego samopoczucia, jak i dla zdrowia. W połączeniu z regularnym snem w wygodnej sypialni, wyposażonej w dobry materac – taki, jak jeden z dostępnych pod linkiem www.sleepinghouse.pl – i z regularną aktywnością fizyczną, może stanowić istotną część profilaktyki w zakresie zapobiegania infekcjom.