Dzień zawodów to bardzo ważny moment dla sportowca. Towarzyszyć mu mogą wtedy różne emocje, takie jak nerwowość czy stres. Warto zadbać o to, aby być dobrze przygotowanym, aby nie dokładać sobie niepotrzebnych zmartwień. Wybierzmy dobrze dopasowany i solidny strój do biegania na zawody, który zapewni nam komfort i swobodę. Sprawdź, na jaki postawić!

Od czego zależy wybór odzieży?

Wybór odpowiedniej odzieży na zawody jest bardzo ważny. To niezwykle istotne, aby dopasować koszulkę i spodenki tak, abyśmy mogli swobodnie biec. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że w zależności od warunków atmosferycznych podczas dnia zawodów, idealny strój może się różnić. Inny zestaw wybierzemy zimą, a inny latem. Warto wziąć to pod uwagę. Kolejnym ważnym aspektem będzie indywidualna termika. Podczas wcześniejszych przygotowań i prób na pewno poznaliśmy swoje ciało na tyle, aby wiedzieć, co takie potrzebuje. Na moment zawodów postawmy na sprawdzone, zaufane opcje, zamiast próbować czegoś nowego. Nie zapominajmy też o tempie biegu. Dobrze sprawdzić, jak szybko się poruszamy. Okazuje się, że od tego czynnika również zależy to, jakie ubrania będą nam pasować.

Jaką koszulkę wybrać?

Strój do biegania na zawody - jak wybrać najlepszy?Typowa koszulka na zawody nazywana jest singletem. Jest ona wykonana z niezwykle lekkiego, delikatnego materiału, który jest prawie niewyczuwalny na skórze. Cieszy się dużą popularnością, ponieważ zapewnia maksymalną swobodę podczas biegu. Powinniśmy jednak wiedzieć, że taki zestaw będzie odpowiedni przede wszystkim dla najszybszych biegaczy. Jeśli zatem zdajemy sobie sprawę, że nasze umiejętności nie pozwalają jeszcze na noszenie tego typu stroju, wybierzmy coś innego. Najczęściej ubrania do biegania wykonane są z tkanin takich jak przędza poliestrowa bądź polipropylenowa. Z pewnością znajdziemy pośród nich pasujące nam koszulki. Jeśli kupujemy je latem, możemy postawić na trochę luźniejszy model, który zagwarantuje nam większą przewiewność. Nie bierzmy jednak o wiele za dużych ciuchów, ponieważ mogą one wywołać spory dyskomfort podczas biegu. Na zimę warto zaopatrzyć się w koszulkę termoaktywną, która będzie reagować na temperaturę naszego ciała. Oprócz tego dorzućmy też kurtkę przeciwdeszczową lub taką, która odprowadza wilgoć. Niektórzy biegacze zakładają jeszcze do tego bluzę. Postarajmy się jednak ubrać nie więcej niż 3 warstwy.

Wybierając odzież na zawody, koniecznie zwróćmy uwagę na niezbędne kwestie. Strój powinien skutecznie odprowadzać wilgoć i regulować temperaturę biegacza. To jego główny cel. Musi być ponadto lekki i funkcjonalny. Wszelkie zakończenia muszą być zakryte, aby nie podrażnić skóry.

Jakie spodenki wybrać?

Wybór odpowiednich spodenek do biegania jest szalenie istotny. Jeśli bowiem źle je dopasujemy, może skończyć się to otarciami. Kupując spodenki na zawody, warto zapoznać się z kilkoma zasadami. Długość nogawek w odzieży sportowej do biegania najczęściej podawana jest w calach. Zanim dokonamy wyboru, powinniśmy sprawdzić, czy aby na pewno zakupiony przez nas produkt jest prawidłowej długości. Świetnym sposobem na uniknięcie otarć będzie zainwestowanie w krótkie, przylegające getry. One ochronią naszą skórę przed urazem. Na nie możemy założyć już normalne, typowe spodenki do biegania. Należy też zwrócić uwagę na to, aby spodenki gwarantowały niezbędną elastyczność i swobodę ruchów. Bardzo przydatna będzie obecność kieszeni – będziemy mogli tam włożyć niezbędne drobiazgi, które mogą przydać nam się podczas biegu. Zwróćmy też uwagę na to, aby spodenki nie były ani za luźne, ani za krótkie. Może to bowiem zwiększyć ryzyko otarć. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypróbowanie różnych par. Dzięki temu uda nam się znaleźć taki produkt, który będzie odpowiadał nam w stu procentach.

Jak zadbać o dobrą kondycję?

Nie można ukryć, że zawody wymagają od nas sporo wysiłku. Aby się do nich odpowiednio przygotować, potrzebne są tygodnie treningów. Często jesteśmy zmuszeni rezygnować z wielu przyjemności. Musimy też praktykować w sobie dyscyplinę i cierpliwość, które są niezbędne, aby z czasem zobaczyć jakieś efekty. Niezwykle istotne jest ponadto dbanie o kondycję i samopoczucie. Musimy mieć siłę, żeby ćwiczyć i poszerzać swoje umiejętności. Powinniśmy zatem zwrócić szczególną uwagę na swoje ciało. Jedną z rzeczy, którą koniecznie musimy mu dostarczać, jest jakościowy, spokojny wypoczynek. Okazuje się, że osoby, które regularnie ćwiczą, potrzebują więcej snu od tych, którzy spędzają swój czas przeważnie w pozycji siedzącej. Podczas snu organizm się regeneruje i dochodzi do siebie po intensywnym wysiłku. Zachodzą różne istotne procesy, dzięki którym rano możemy obudzić się wypoczęci i pełni energii. Jednym z działań, jakie zapewnia systematyczny sen, jest zapobieganie zakwasów. Dla osób, które dużo trenują, będzie to szczególnie istotne. Aby mieć pewność, że skutecznie wypoczniemy w nocy, powinniśmy zainwestować w jakościowy materac, który będzie odpowiadał na nasze potrzeby. Dzięki niemu będziemy mogli bez problemu się zrelaksować. Aby go odnaleźć, przejrzyjmy ofertę strony internetowej sleepinghouse.pl, a do tego nie wahajmy się odwiedzić sklepu stacjonarnego w Toruniu, gdzie będziemy mogli na żywo porównać interesujące nas produkty. W obu przypadkach trafimy na produkty od sprawdzonych producentów, takich jak hilding.pl.

Jakie buty na zawody?

Mówi się, że buty to najważniejszy element w stroju biegacza. To w końcu od nich zależy to, jak szybko będziemy biec. Dobre obuwie na zawody powinno być dobrze dopasowane. Nie może być za duże ani za małe, ponieważ będzie wzbudzać dyskomfort. Sporą popularnością cieszą się buty o niskiej wadze, bardzo lekkie, w których możemy swobodnie się poruszać. Okazuje się też, że producenci obuwia stworzyli propozycje z różnych kategorii. W sklepach sportowych możemy znaleźć modele przeznaczone na półmaraton, maraton, bieg na 10 km czy 5 km. Może się zdarzyć, że dzięki temu odnajdziemy idealne buty dla nas.

Od wyboru odpowiedniego stroju na zawody zależy znacznie więcej, niż mogłoby nam się wydawać. Dobór pasującego kroju i materiału jest niezwykle istotny. Od tego zależy, czy będzie nam się nam wygodnie biegło, czy też będziemy narażeni na otarcia i przegrzanie. Upewnijmy się zatem, że postawiliśmy na dobry strój!