Matura napisana, wyniki egzaminów odebrane – teraz czas zastanowić się, co dalej! Coraz więcej młodych osób decyduje się na kontynuację nauki w postaci studiów. Jest to świetna okazja do zgładzenia zawodu, który nas interesuje oraz zdobycia dodatkowych kwalifikacji, które mogą przełożyć się na przyszłą wypłatę lub stanowisko. Jednak, jak wybrać właściwy kierunek studiów? Oto 5 najprzydatniejszych wskazówek!
Jaki kierunek studiów wybrać?
Pierwsze rekrutacje na studia ruszają już w marcu, dlatego warto już we wrześniu w klasie maturalnej wiedzieć, na jaki kierunek chcemy iść. W ten sposób jesteśmy w stanie złożyć odpowiednie deklaracje maturalne w swojej szkole. A co warto uwzględnić przy swoim wyborze? Oto 5 kroków, które przybliżą nas do właściwej decyzji!
Krok pierwszy – zainteresowania
Każdy z nas ma jakieś hobby lub różnego rodzaju zainteresowania. Warto zastanowić się, czy mogą się one przełożyć na naszą przyszłą karierę. W końcu warto w życiu robić coś, co naprawdę lubimy!
Krok drugi – predyspozycje
Predyspozycje mówią o tym, czy nadajemy się do danej czynności. Może być to związane z intelektem, pamięcią, charakterem, nawykami czy sprawnością fizyczną. Kwestia ta jest niezwykle ważna, jeśli nie chcemy męczyć się na danym kierunku.
Krok trzeci – sukcesy szkolne
Z pewnością każdy z nas ma w szkole średniej swoje ulubione przedmioty. Może to być polski, angielski, chemia, biologia czy wychowanie fizyczne. Kwestię tę również warto uwzględnić przy wybieraniu kierunku studiów.
Krok czwarty – osobowość
Charakter oraz sposób bycia również ma wpływ na kierunek studiów. Z pewnością introwertyk nie odnajdzie się na studiach aktorskich, a dusza towarzystwa – w laboratorium, gdzie praca wymaga skupienia i samotności. Zastanówmy się zatem, jaki tryb pracy najlepiej odpowiadałby naszej osobowości.
Krok piąty – przyszłość zawodowa
Ostatnim krokiem jest uwzględnienie przyszłości zawodowej. Zastanówmy się, czy po ukończeniu wybranego kierunku jesteśmy w stanie znaleźć pracę, a także będziemy usatysfakcjonowani pod kątem finansowym.
Najczęstsze błędy przy wybieraniu kierunku studiów
Wiemy już, jak wybrać idealny dla siebie kierunek Jednak warto również poruszyć kilka kwestii odnośnie najczęstszych błędów popełnianych przy wybieraniu kierunków studiów. Przede wszystkim jest to podążanie za aktualną modą. Jak się okazuje, wyróżnia się swego rodzaju trend, który przyciągają wiele osób. Do najczęstszych z nich zalicza się prawo, informatykę czy medycynę – w końcu są one atrakcyjne z uwagi na możliwość pracy czy zarobki. Jednak nie każdy z nas będzie spełniał się w tym zawodzie. Oprócz tego z przymrużeniem oka traktujmy opinii najbliższej rodziny. Z pewnością będą oni zachwalać swoje zawody lub mówić nam, w czym ich zdaniem będziemy się dobrze czuć. A być może prowadzą firmę i są w stanie zagwarantować nam zatrudnienie. Pamiętajmy jednak, że wybór kierunku studiów zależy przede wszystkim od nas. Idąc śladami najbliższych, z pewnością możemy w przyszłości spotkać się z problemami z pracą lub znalezieniem satysfakcji zawodowej. Innym tematem są opinie przyjaciół, a zwłaszcza naszych rówieśników. Często wybieramy nieodpowiadające nam kierunki z uwagi na presję lub chęć nieodstawania od grupy. Nie bójmy się iść swoją ścieżką, przecież każdy z nas jest inny! Kierują nami różne priorytety, zdolności czy możliwości, dlatego warto wiedzieć, kto idzie na jaki kierunek, ale ostateczny wybór podjąć samemu.
O co warto zadbać przed studiami?
Przyjęcie na studia to wielkie wydarzenie w życiu wielu młodych osób. W wielu sytuacjach wiąże się z całkowitym usamodzielnieniem się w związku z wyjazdem do innego miasta. Nie ma się zatem co dziwić, że czas na podstawową wyprawkę dla studenta! Warto zacząć myśleć o tym już po maturze, gdyż wiele rzeczy trzeba kupić – w końcu koszt może być rozłożony na kilka miesięcy! A co z pewnością przyda nam się na studiach? Do podstawowych kwestii zalicza się:
- sprzęt elektroniczny – być może to właśnie czas na wymianę laptopa lub zainwestowanie w tableta, który może przydać się na zajęciach i nie tylko,
- ręczniki, nową pościel, ubrania, niezbędne kosmetyki czy środki czystości,
- zastawa, a także garnki, patelnie czy inne przydatne w kuchni przedmioty, gdyż nie każde mieszkanie ma je na stanie.
Wiele wynajmowanych mieszkań czy akademików ma także łóżka z materacem lub wersalkę. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze model znajdujący się na stanie może pasować do naszych dawnych potrzeb i preferencji. Z uwagi na to warto zastanowić się nad tym, jaki materac dla studenta wybrać, w czym pomoże https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/119_materac-dla-studenta-jak-wybrac-wlasciwy. Materac rzecz obowiązkowa i warto wymienić go na swój, jednak nie każde mieszkanie lub pokój jest wyposażone w łóżku. A jakie jest rozwiązanie w przypadku wersalki? Najlepiej sprawdza się tutaj materace nawierzchniowe, będące w stanie zagwarantować komfortowe warunki oraz odpowiednie wsparcie. Znajdziemy je w różnych rozmiarach, w tym jako https://sennamaterace.pl/112-materace-180×200. A dlaczego należy pamiętać o dobrym podłożu do spania? Jak się okazuje, odpowiada ono za właściwą regenerację całego ciała, a tym samym przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia.
Dla wielu młodych osób wybór kierunku studiów to nie lada wyzwanie. Współczesny rynek się zmienia, przez co potrzebni są różni specjaliści. Jednak pamiętajmy, aby był on dopasowany przede wszystkim do nas – w koniu będziemy uwzględniać tajniki zawodu, w którym w przyszłości zamierzamy pracować. A studiowanie czegoś, co nas nie interesuje, jest często stratą czasu oraz skutkuje szybkim wypaleniem zawodowym.