Tempo dzisiejszego świata jest zawrotne. Ze wszystkich stron otacza nas ogrom bodźców i informacji, które mogą być niezwykle przytłaczające. W ich obliczu zatrzymanie się i niemyślenie o innym wydaje się prawdziwym wyzwaniem. Jeśli jednak chcemy to osiągnąć, pomoże nam w tym trening uważności. Dowiedz się, czym jest mindfulness, a także jak na nas wpływa!
Czym jest mindfulness?
Mimo że może wydawać nam się, że mindfulness stało się popularne niedawno, w rzeczywistości jest to technika wymyślona kilkadziesiąt lat temu. Mindfulness to inne określenie treningu uważności, dzięki któremu stajemy się bardziej wrażliwi na to, co dzieje się wokół nas. Uczymy się dostrzegać drobiazgi i czerpać z nich radość. Mindfulness sprawia, że jesteśmy w stanie nacisnąć “stop” w naszym życiu i na moment się zatrzymać. Jest to metoda, która może pomóc zredukować odczuwanie negatywnych emocji. Po raz pierwszy w tym charakterze została wykorzystana w 1979 roku przez Jona Kabata-Zinna w Centrum Medycznym Uniwersytetu Massachusetts. Mindfulness została wykorzystana w programie MBSR, czyli Mindfulness Based Stress Reduction, który miał na celu zmniejszenie poziomu stresu u pacjentów. Twórca tej teorii był wielbicielem jogi i medytacji, które również, jak wiadomo, pomagają zachować spokój i się zrelaksować. Mindfulness możemy określić jako stan świadomości, w którym intencjonalnie kierujemy uwagę na doświadczaną w danej chwili sytuację. Możemy go osiągnąć za sprawą różnych technik – medytacyjnych bądź relaksacyjnych.
Kto powinien praktykować mindfulness?
Jeśli odczuwasz, że czas ucieka Ci między palcami, a każdy dzień wygląda tak samo, oznacza to, że mindfulness jest dla Ciebie. To wspaniałe rozwiązanie na negatywne emocje, stres czy niepokój. Umiejętność bycia uważnym sprawia, że w danej chwili skupiamy się na tym, co się dzieje, a nie zastanawiamy się nad konsekwencjami tego. Z tego względu technika ta jest zalecana osobom zmagającym się z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Może być przydatna w przypadku depresji, uzależnień czy stanów lękowych. Sprawdzi się również u tych, którzy nie potrafią się zrelaksować. Nierzadko na skutek zbyt dużej ilości obowiązków czy braku równowagi między pracą a życiem prywatnym nie umiemy wyłączyć natrętnych myśli. Nawet w wolnym czasie martwimy się i przejmujemy się różnymi sprawami. Mindfulness pozwala nam to pokonać i zachować zdrowy balans.
Jakie korzyści daje mindfulness?
Nie można ukryć, że mindfulness to niezwykle korzystna technika. Opanowawszy ją, wyświadczamy sobie samym wielką przysługę. Będąc uważnym, jesteśmy w stanie bardziej cieszyć się życiem i doceniać to, co nam się przydarza. Dzięki temu możemy żyć “tu i teraz”, a nie w przyszłości, martwiąc się różnymi konsekwencjami. Mindfulness może sprawić, że staniemy się szczęśliwsi, ponieważ nauczymy się czerpać radość nawet z małych rzeczy. Ze względu na to, że doświadczymy ich w pełni, każda chwila może stać się niezwykłą. Co więcej, poprzez trening uważności możemy nauczyć się lepiej radzić sobie z emocjami. Przekonamy się, jak obiektywnie patrzeć na to, co nam się przydarza. Pozbędziemy się filtru, który sprawia, że wszystko wydaje nam się pogrążone w ciemnych barwach. Dzięki temu możemy odnaleźć wewnętrzny spokój – techniki relaksacyjne i medytacyjne umożliwią nam wyciszenie się i uspokojenie. Będziemy mogli zajrzeć w głąb siebie i lepiej zrozumieć swoje odczucia. Nie ma wątpliwości, że warto poświęcić czas na to, aby nauczyć się mindfulness. Może one poprawić jakość naszego życia i sprawić, że będziemy o wiele bardziej je doceniać.
Skanowanie ciała
Ciekawą techniką mindfulness jest skanowanie ciała. Podczas tego ćwiczenia zamykamy oczy, a następnie staramy się skoncentrować na ciele. Zaczynamy stopniowo – zeskanujmy się powoli od głowy po stopy. Zatrzymajmy się przy poszczególnych częściach ciała, poświęćmy im uwagę, zastanówmy się nad tym, co przy nich odczuwamy. Pamiętajmy jedynie o tym, aby nie wyciągać pochopnych wniosków – podczas tej aktywności pełnimy tylko funkcję biernych obserwatorów. Skanowanie ciała możemy wykonać zawsze, gdy tylko mamy do tego sposobność. To wspaniały sposób, aby szybko się wyciszyć.
Obserwacje
Praktyka mindfulness wcale nie musi być trudna! Mogą posłużyć nam do tego proste obserwacje. Zamiast skupiać się na ekranie telefonu, podnieśmy głowę i przyjrzyjmy się temu, co nas otacza. Zwróćmy uwagę na szczegóły i ciekawe drobiazgi. Obserwujmy ludzi i ich zachowania, a może się okazać, że zauważymy wiele ciekawych rzeczy. Takie uważne przyjrzenie się pozwoli też nam odkryć przedmioty, o których wcześniej nie mieliśmy zielonego pojęcia.
Medytacje
Medytacja jest jednym z najlepszych sposobów na ćwiczenie mindfulness. Sama w sobie niesie ze sobą liczne korzyści, które sprawiają, że na pewno docenimy tę technikę. Medytację powinniśmy wykonać w miejscu, w którym czujemy się swobodnie i bezpiecznie. Ważne, aby nic nam w niej nie przeszkodziło. Możemy odnaleźć prowadzone medytacje w internecie bądź samodzielnie podążyć za swoim oddechem, który odgrywa w tym przypadku kluczową rolę. Dzięki ćwiczeniom oddechowym podczas medytacji możemy się w pełni zrelaksować i odprężyć. Przydają się one również do tego, aby zakotwiczyć się w danej chwili. Zamykamy oczy i wsłuchujemy się w swoje ciało. Możemy pozwolić naszej świadomości błądzić, aż nakieruje nas na to, co wymaga naszej uwagi. Bez wątpienia w skutecznym zrelaksowaniu się pomoże nam komfortowe otoczenie. Najlepiej będziemy czuli się z pewnością we własnej sypialni. Dopilnujmy, aby znajdujące się tam artykuły sypialniane były wygodne i miłe w dotyku. W wyborze odpowiedniej kołdry pomoże nam poradnik https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Koldra-i-jej-rodzaje. Niezwykły komfort zapewni nam ponadto produkt taki jak https://abcsnu.pl/41-materace-180×200. Podobne artykuły czekają na nas na stronie https://abcsnu.pl/.
Trenowanie uważności może być prostym sposobem na to, aby zmienić swoje życie. Z czasem zauważymy, że praktykując mindfulness, stajemy się bardziej spostrzegawczy, spokojni i zrelaksowani. Nie ma wątpliwości, że dla takich efektów warto wyłamać się ze swojej rutyny i postarać się być bardziej uważnym.