Lato nierzadko potrafi być naprawdę uciążliwe. Upały oraz duszne powietrze zdecydowanie nie są niczym przyjemnym. Dlatego też wraz z nadejściem wysokich temperatur często rozważamy zakup lub montaż klimatyzatora do naszego mieszkania. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy wiedzieć, jakie koszta wiążą się z takim klimatyzatorem, jakie może posiadać wady i jak w zasadzie wybrać dobry klimatyzator. Z pomocą przychodzi ten artykuł, z którego dowiesz się wszystkiego na temat klimatyzacji w domu!

Kiedy klimatyzator będzie dobrym rozwiązaniem?

Nie w każdym domu podczas dużych upałów panuje wysoka temperatura. Są mieszkania, w których występują optymalne warunki, a ich domownicy czują się naprawdę komfortowo. Wtenczas zdecydowanie nie warto kupować klimatyzatora, gdyż nie będzie z niego użytku, a stracimy na nim tylko pieniądze. Klimatyzacja będzie natomiast dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy próbowaliśmy już wszystkich sposobów na obniżenie temperatury w domu, a nic nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Zamknięte w ciągu dnia okna, spuszczone rolety, a mimo to w środku panują podobne warunki do tych na zewnątrz. Nie mamy tak naprawdę gdzie uciec przed nieznośnym upałem. Próbujemy ratować się wiatrakiem, schłodzonymi napojami, ale jednak nic nie zastąpi dobrego klimatyzatora. W takiej sytuacji możesz zainwestować w faktycznie dobry sprzęt, który pozwoli Ci obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Ponadto klimatyzacja może być także dobrym rozwiązaniem na chłodniejsze dni, gdyż najnowsze urządzenia umożliwiają nawet podniesienie temperatury. Kiedy jeszcze warto zdecydować się na zakup klimatyzatora? Będzie on świetnym wyborem dla astmatyków i alergików, ponieważ doskonale oczyszcza powietrze z toksyn, bakterii czy innych zanieczyszczeń. Klimatyzacja jest zatem ogromnym wsparciem nie tylko podczas upałów, ale także zimną czy w przypadku zmagania się ze słabą jakością powietrza w mieszkaniu.

Jaki klimatyzator wybrać?

Wszystko, co musisz wiedzieć o klimatyzacji w domuZanim podejmiesz decyzję o zakupie klimatyzatora, powinieneś także wiedzieć, że na rynku istnieje jego kilka rodzajów. Przede wszystkim klimatyzatory dzielimy na przenośne i stacjonarne. Te pierwsze są zdecydowanie tańsze, a ich główną zaletą jest mobilność — możemy umieścić je w dowolnym pomieszczeniu. Jednakże są również mniej skuteczne i głośniej pracują. Klimatyzator stacjonarny (monoblokowy) jest natomiast urządzeniem, które instaluje się w przegrodzie budynku, np. ścianie czy oknie. Ten z kolei nie wygląda zbyt estetycznie i również emituje dość uciążliwy hałas. Jakie więc klimatyzatory najlepiej zdają egzamin? Bez wątpienia te typu split, które są także jednym z najpopularniejszych rodzajów klimatyzacji. Składają się one z dwóch jednostek — zewnętrznej odprowadzającej ciepło poza budynek i wewnętrznej — obniżającej temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Jednostki te są ze sobą połączone linią chłodniczą. Klimatyzatory typu split charakteryzują się ponadto dużą wydajnością, komfortem użytkowania oraz niskim poziomem hałasu. Świetnie sprawdzają się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. Poza tym wyróżniamy jeszcze klimatyzatory typu multi-split, które służą do regulacji temperatury w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Co więcej, w każdym z nich można ustawić zupełnie inną temperaturę. Dużą popularnością cieszą się także modele ścienne czy przysufitowo-podłogowe.

Koszty klimatyzacji

Decydując się na zakup klimatyzatora, należy być świadomym tego, że jego koszta mogą różnić się w zależności od rodzaju urządzenia, a także innych czynników. Warto również wiedzieć, jak dużych rachunków można się spodziewać po zamontowaniu klimatyzacji we własnym domu, a dokładniej, ile prądu pobiera klimatyzator. Na rynku nie brakuje oczywiście tanich jednostek, które zachęcają do skorzystania z okazji i cieszenia się chłodniejszym powietrzem w mieszkaniu. Jednakże okazuje się, że na tego typu inwestycję nie warto żałować pieniędzy. Dobre, wysokiej jakości urządzenie ma oczywiście swoją cenę, ale w perspektywie czasu możemy na jego zakupie znacznie zaoszczędzić. Jak to możliwe? Większy nakład to tańsza eksploatacja — droższe klimatyzatory nie będą pobierać aż tak dużej ilości prądu, a zapewnią znacznie lepsze efekty. Przykładowo ceny klimatyzatorów typu split zaczynają się już od około 2 tysięcy zł. Do tego dochodzą jeszcze koszta montażu, na których wysokość mogą mieć wpływ różne czynniki. Do najważniejszych należą: typ montowanego urządzenia, długość instalacji czy rodzaj zamocowania. Najtańsze usługi montażowe zaczynają się od około 600 zł.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Montując klimatyzację, przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby jej nawiew nie był bezpośrednio skierowany na kanapę, stół czy biurko, krótko mówiąc, miejsce, w którym wypoczywasz lub pracujesz. Poza tym należy brać pod uwagę również fakt, iż klimatyzator potrzebuje stałego źródła zasilania. Istotne jest także odprowadzanie skroplin — jednostki nie mogą znajdować się zbyt daleko od siebie. Z reguły producent danego klimatyzatora podaje, ile może wynosić maksymalna odległość między nimi. Powinieneś także zorientować się, czy nie będzie konieczna rejestracja Twojego urządzenia klimatyzacyjnego. Klimatyzatory typu split najczęściej nie przekraczają 1 kg czynnika, jednakże większe jednostki chłodzące będą mogły wymagać założenia karty i zgłoszenia jej do CRO.

Klimatyzacja w sypialni — czy to dobry pomysł?

Letnie noce także nieraz potrafią być nieznośne, ale czy klimatyzacja do sypialni jest faktycznie dobrym pomysłem? Oczywiście, że tak, ale pod warunkiem, iż korzysta się z niej rozsądnie i przechodzi regularny przegląd. Poza tym nie należy nigdy obniżać temperatury do skrajnych wartości. Jednakże w kwestii zdrowego snu nic nie zastąpi wygodnego i wysokiej jakości materaca. Pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200 niewątpliwie znajdziesz dla siebie odpowiedni produkt spełniający Twoje wymagania. Natomiast w tym artykule: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/9_czynniki-ktore-maja-wplyw-na-jakosc-snu dowiesz się więcej na temat czynników wpływających na jakość Twojego snu.

Klimatyzacja w domu może być naprawdę zbawiennym rozwiązaniem podczas męczących upałów. Warto jednak wiedzieć, jakie koszta się z nią wiążą i jaki rodzaj urządzenia będzie najlepszym wyborem. Ponadto ważny jest także odpowiedni montaż oraz regularny przegląd klimatyzatora. W przeciwnym wypadku jego użytek może przynieść niepożądane skutki.