Bałaganiarstwo to problem, którego nie należy bagatelizować. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo wieczny nieporządek i chaos może utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Oszczędźmy sobie tego i choć może być to ciężkie, postarajmy się być bardziej uporządkowani. Dowiedz się, jak oduczyć się bałaganiarstwa!

Z czego wynika bałaganiarstwo?

Nie można ukryć, że bałaganiarstwo to niezbyt pozytywna cecha. Może denerwować szczególnie tych, którzy dzielą z nami wspólną przestrzeń. Bałaganiarze często nie zwracają uwagi na zrobiony przez siebie nieporządek i nie dostrzegają rangi problemu, co dodatkowo może zirytować innych. Powinniśmy mieć na uwadze, że z nieumiejętnością zachowania porządku zmaga się o wiele więcej osób, niż mogłoby nam się wydawać. Przyczyny takiego zachowania mogą być różne. Często dotyka tych, którzy mają za dużo na głowie. Konieczność sprostania wymaganiom przełożonego czy rodziny sprawia, że nie mają miejsca na myślenie o sprzątaniu. Odczuwany przez nich niepokój i stres powoduje, że trudno im zająć się nawet prostymi, zwykłymi czynnościami. Może się również zdarzyć, że bałaganiarstwo wynika z pracoholizmu – tak bardzo poświęcamy się pracy, że nie zauważamy, że wokół nas panuje chaos. Dużą rolę odgrywają przyzwyczajenia i wychowanie. Jeśli nasi rodzice wyręczali nas w sprzątaniu i nie wymagali od nas pilnowania porządku, nauczenie się tego w dorosłości może być wyzwaniem. Z kolei posiadanie rodziców perfekcjonistów, którzy zanadto pilnowali porządku, może wywołać niechęć do sprzątania.

Jak oduczyć się bałaganiarstwa?Źródła ukazują, że duża grupa bałaganiarzy to osoby ze skłonnościami do zbierania i gromadzenia rzeczy. Czują oni potrzebę składania w domu różnych przedmiotów, nawet tych zupełnie nieprzydatnych. Mogą mieć trudność, aby się z nimi rozstać. Na skutek tego w domu coraz większa przestrzeń zostaje zabrana przez przypadkowe bibeloty. Prowadzi to do zagracenia mieszkania. Im więcej posiadamy, tym trudniej jest mieć nad tym kontrolę, zwłaszcza jeśli należymy do osób, które za bardzo nie przepadają za sprzątaniem. Nierzadko chodzi to o sentymentalizm i przywiązanie – nie umiemy rozstać się z rzeczami, które przypominają nam o naszej przeszłości. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli zauważymy u siebie albo u naszych bliskich przesadną chęć gromadzenia rzeczy, powinniśmy być czujni. Może to doprowadzić do zespołu zbieractwa, które jest zaburzeniem.

Dlaczego warto oduczyć się bałaganiarstwa?

Bałaganiarze często twierdzą, że nieporządek wcale im nie przeszkadza. Uważają, że w chaosie lepiej im się funkcjonuje albo łatwiej znajduje różne rzeczy. Nawet jeśli upierają się, że lubią bałagan, nie można zaprzeczyć, że nie wpływa on pozytywnie na ich życie. Przebywanie w chaosie sprawia, że czujemy się spięci. Trudniej jest nam się zrelaksować. Łatwiej się też irytujemy. Złość może wywołać kłopot z odnalezieniem ważnego przedmiotu albo na przykład potykanie się o rzeczy będące nie na swoim miejscu. Warto mieć na uwadze, że to, jak wygląda nasze mieszkanie, jest swego rodzaju wizytówką. Zagracona przestrzeń na pewno nie zapewni nam dobrego wrażenia w oczach swoich gości. Co więcej, brak bałaganu oznacza, że możemy w pełni skupić się na naszych zajęciach. Nie musimy ciągle podświadomie myśleć o tym, że coś wymaga posprzątania.

Porządek w sypialni – dlaczego jest taki istotny?

Nie ma wątpliwości, że miejscem, które najbardziej cierpi z powodu naszego bałaganiarstwa, jest sypialnia. Musimy bowiem pamiętać, że jest to przestrzeń, w której codziennie zaczynamy i kończymy dzień. Mamy tam czuć się komfortowo i przytulnie, tak abyśmy mogli w pełni się zrelaksować. Jest to niezbędne do uzyskania spokojnego, jakościowego wypoczynku. Jeśli jednak przebywamy w pomieszczeniu, które jest zagracone i nieuporządkowane, o wiele trudniej będzie nam się odprężyć. Chaos zdecydowanie nie będzie sprzyjał wyciszeniu umysłu. Może się nawet okazać, że z tego powodu będziemy mieć problemy z zaśnięciem. Kiedy taka sytuacja się utrzymuje, może to doprowadzić do powstania zaburzeń snu, których wyleczenie wymaga czasu. Na pewno zgodzimy się z tym, że nie warto tak ryzykować. Chociaż może wydawać nam się to wyzwaniem, postarajmy się zachować porządek w sypialni. Szybko zauważymy, jak wielką różnicę to zrobi. Łatwiej będzie nam się rozluźnić i zrelaksować. Nieposprzątane drobiazgi nie będą nam wchodzić w drogę i wywoływać rozdrażnienia. To bez wątpienia wpłynie pozytywnie na jakość naszego snu. Możemy jeszcze bardziej poprawić nasz komfort, inwestując w nowy materac z innowacyjnymi właściwościami. Godne uwagi produkty możemy odnaleźć na stronie sleepmed.pl. Toruń to miejsce, gdzie możemy przyjrzeć się im osobiście w sklepie stacjonarnym. Wybór idealnego modelu może potrwać trochę czasu, ale efekt będzie tego wart!

Nieumiejętność zachowania porządku to coś, co zdecydowanie nie ułatwia naszego życia. Mając ciągły bałagan, możemy mieć problem ze zrelaksowaniem się i skupieniem we własnej przestrzeni. Na dłuższą metę może okazać się, że negatywnie wpływa to na nasze samopoczucie. Nawet jeśli jesteśmy bałaganiarzami, spróbujmy się temu przeciwstawić i nauczmy się porządku!

Jak oduczyć się bałaganiarstwa?

Zredukowanie liczby posiadanych przez nas przedmiotów to pierwszy krok do tego, aby oduczyć się bałaganiarstwa. Kiedy wyrzucimy niepotrzebne rzeczy, nagle w naszych szafkach zrobi się dużo wolnego miejsca. Będziemy mogli schować rzeczy, które do tej pory walały się po podłodze. Bądźmy konsekwentni. Nawet jeśli jakiś przedmiot ma dla nas wartość sentymentalną, pozbądźmy się go, jeśli i tak siedzi ukryty w półce. Pamiętajmy też o regularnym wyrzucaniu zepsutych sprzętów.

Wyrobienie sobie nawyku odkładania rzeczy na swoje miejsce dużo nam ułatwi. Dzięki niemu nie będziemy musieli spędzać mnóstwa czasu, szukając przedmiotu po całym domu. Zastosujmy tę zasadę szczególnie do drobiazgów, takich jak na przykład klucze. Wyznaczmy im konkretną przestrzeń, gdzie będziemy je kłaść. Jeśli na początku będziemy się łapać na nierobieniu tego, starajmy się sobie o tym przypomnieć. Nie zapomnijmy też o tym, aby dokładnie uporządkować używane przez nas rzeczy. Zróbmy porządki w szafie na ubrania czy półce z książkami. Ułóżmy kosmetyki w łazience. Posegregujmy przyprawy w kuchni. Aby sobie to ułatwić, możemy wypisać sobie listę z czynnościami do zrobienia. Pamiętajmy, że nie wszystko musimy robić od razu. Idźmy swoim tempem, krok po kroku, a z czasem na pewno zauważymy efekty.

Przeczytaj także: Jak przygotować sypialnię, aby wywołać nastrój?