Wiele osób uważa, że podróżowanie musi być drogie. Mowa tu w szczególności o wycieczkach zagranicznych. Jednak często okazuje się, że taki pogląd jest jedynie zbyt często powielanym stereotypem. Można zwiedzać świat i jednocześnie dbać o domowy budżet. Poznaj nasze rady na tanie podróżowanie!

Dlaczego warto podróżować?

Podróżowanie wiąże się z wieloma korzyściami. Jest doskonałym sposobem na samorozwój i wypoczynek. Doświadczanie nowych wyzwań i przygód poszerza horyzonty, wzbogaca umiejętności komunikacyjne, językowe, zwiększa elastyczność i otwartość umysłu. Podczas podróży można też zanurzyć się w różnorodności kulturowej, doświadczyć lokalnej sztuki, kuchni i tradycji. Osoby, które często wyjeżdżają są bardziej tolerancyjne i skłonne do akceptowania odmiennych poglądów.

Odwiedzanie odległych zakątków kraju i świata stanowi też okazję do zawierania nowych znajomości. Budowanie relacji z ludźmi o rozmaitych doświadczeniach życiowych może być niezwykle inspirujące. Jest to jeden z głównych czynników sprawiających, że podróżowanie jest doskonałą szkołą samorozwoju. Przed turystami stają liczne wyzwania wymagające wykazywania się elastycznością, samodzielnością i sprawnością w podejmowaniu decyzji.

Jednak podróżowanie to nie tylko poszerzanie perspektyw i nauka przez doświadczenie. Celem wyjazdów może być też po prostu relaks i odprężenie. Odsunięcie się od codziennego stresu i rutyny bez dwóch zdań pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie tylko odwiedzanie odległych ciepłych krajów wiąże się z takim efektem. Nawet weekend w Polskim mieście takim, jak Toruń, może okazać się idealnym sposobem na oderwanie swoich myśli od rzeczywistości.

Tanie podróżowanie – najpopularniejsze mity

Tanie podróżowanie to temat coraz częściej pojawiający się w mediach. Często towarzyszą mu mity, które zniechęcają wiele osób do zwiedzania świata. Które z nich są najczęściej powielane?

  • Zwiedzaj świat i nie przepłacaj! 6 sposobów na tanie podróżowanieTanie podróżowanie wiąże się z rezygnacją z komfortu – budżetowe hotele wcale nie muszą oznaczać braku wygody. Z reguły znajdują się w nich standardowe, komfortowe łóżka, w których jest materac nawierzchniowy 90×200 cm, a także puszyste poduszki i czyste pościele. Niższa cena może wynikać m.in. z przestarzałej estetyki lub dalszej odległości do kluczowych atrakcji turystycznych.
  • Oszczędności wiążą się z wyrzeczeniami – tanie podróżowanie nie musi wiązać się z rezygnacją z przyjemności. Choć oczywiście na wyjątkowe luksusy raczej nie ma miejsca podczas budżetowych wyjazdów, z wielu atrakcji można korzystać w promocyjnych cenach.
  • Tanio można podróżować jedynie poza sezonem – istnieją sposoby na podróżowanie w przystępnej cenie nawet w sezonie. Warto jednak szukać promocji i tworzyć swoje plany z wyprzedzeniem.
  • Hotele to najtańszy nocleg – z reguły tańszą opcją jest korzystanie z lokalnych platform wynajmu krótkoterminowego, a także zatrzymywanie się u tamtejszych mieszkańców.
    Podróże w krajach wysokorozwiniętych są niemożliwe – nawet popularne destynacje takie, jak Londyn, Paryż czy Rzym, obfitują w przystępne cenowo miejsca noclegowe i środki transportu publicznego.
  • Tanie jedzenie to posiłki w fast foodach – w wielu zakątkach świata zdecydowanie bardziej oszczędną wersją jest samodzielne gotowanie lub żywienie się w lokalnych restauracjach, oferujących regionalne dania.

Nie przepłacaj! Nasze rady

1) Wyjeżdżaj poza sezonem

Dzięki wyjazdom poza sezonem nie tylko zaoszczędzisz gotówkę, ale również unikniesz tłoku i braku komfortu podczas zwiedzania. Wybierz tę opcję jeśli tylko możesz pozwolić sobie na urlop w nietypowym okresie w ciągu roku.

2) Korzystaj z komunikacji publicznej

Pociągi, tramwaje i promy to zdecydowanie bardziej ekonomiczny wybór niż wypożyczenie samochodu czy korzystanie z taksówek. Oszczędzasz na paliwie, parkingach i opłatach drogowych.

3) Gotuj samodzielnie

Nie wszystkie posiłki musisz zjeść na mieście. Zakupy w lokalnych sklepach spożywczych i znalezienie zakwaterowania w apartamencie z aneksem kuchennym może być doskonałym sposobem na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki.

4) Szukaj tanich lotów

Przeszukiwanie stron internetowych i korzystanie z porównywarek cenowych to podstawa dla każdego miłośnika podróżowania. Dzięki temu bilety do wymarzonych destynacji można kupić nawet za kilkadziesiąt złotych (i to w dwie strony).

5) Korzystaj z kuponów i programów lojalnościowych

Oferty promocyjne, kupony rabatowe i programy lojalnościowe mogą obniżyć koszty atrakcji turystycznych, posiłków, a nawet zapewnić zniżkę na zakwaterowanie. Warto zorientować się jakie benefity oferują linie lotnicze, hotele czy firmy zajmujące się wypożyczaniem samochodów.

Dzięki zastosowaniu tych metod nie tylko zaoszczędzisz pieniądze. Zapewnisz sobie też bardziej lokalne i autentyczne doświadczenia. Pamiętaj o tym, aby nie zamykać się w sztywnych ramach. Podróżuj elastycznie, tanio i ciesz się zwiedzaniem różnych zakątków świata.

Przeczytaj też: Jaką kołdrę wybrać?