W życiu każdego człowieka jest wiele radości, ale również tych bolesnych momentów, z którymi bardzo trudno nam się pogodzić. Może to być utrata pracy, śmierć kogoś bliskiego lub rozstanie z tą osobą, z którą mieliśmy nadzieję spędzić resztę życia. To właśnie burzliwe zakończenie związku często pozostawia nas w stanie głębokiego zmartwienia, smutku i niepewności co do przyszłości. Rozstania nie wybierają ulubionego czasu czy miejsca – potrafią przyjść niespodziewanie, zmieniając nasze życie i rzeczywistość, z którą byliśmy zaznajomieni. Jak poradzić sobie po rozstaniu? Tego dowiesz się w poniższym artykule, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Dlaczego dochodzi do rozstań?

Do rozstań dochodzi z różnych powodów i czasami jest to decyzja jednej osoby, a czasami obojga partnerów. Jedno jest pewne – nie jest to łatwy czas. Dlaczego więc dochodzi do rozstań?

1. Brak dopasowania

Czasami dwoje ludzi może być po prostu niespójnych pod względem osobowości, celów życiowych czy wartości. W miarę jak związek rozwija się, mogą ujawnić się różnice, które utrudniają dalszą harmonijną egzystencję razem. Wtedy też lepiej się rozstać, ponieważ ciągłe sprzeczki o najmniejsze szczegóły wspólnego życia mogą być wyczerpujące.

2. Problemy komunikacyjne

Skuteczna komunikacja jest kluczowa w każdym związku, a kiedy zaczyna jej brakować, to dochodzi do częstych sprzeczek oraz kłótni. Brak umiejętności wyrażania uczuć, słuchania drugiej osoby i rozwiązywania konfliktów może doprowadzić do wzajemnej frustracji i zbliżenia się do rozstania.

3. Nieuczciwość i zdrada

Zaufanie jest podstawowym fundamentem każdego zdrowego związku. Gdy dochodzi do nieuczciwości, oszustwa czy zdrady, może to prowadzić do trwałych urazów emocjonalnych, które ciężko jest naprawić i ponownie zaufać. Jest to bardzo częsty powód rozstania, ponieważ jedna ze stron po prostu nie potrafi już zaufać tej drugiej, kiedy przez dłuższy czas była okłamywana.

Jak poradzić sobie po rozstaniu?4. Problemy związane z zaangażowaniem

Czasami jedna strona związku może nie być gotowa na poważne zaangażowanie lub ma różne oczekiwania wobec związku niż druga strona, co prowadzi do konfliktów. W takich sytuacjach lepiej się rozstać, ponieważ może się zdarzyć tak, że za jakiś niedługi czas obie osoby znajdą sobie odpowiednich partnerów.

5. Stres i presja życia

Czasami zewnętrzne czynniki, takie jak trudności finansowe, problemy zawodowe, zdrowie lub rodzina, mogą wpływać na związek i wywoływać napięcia, które mogą doprowadzić do rozstania.

6. Zmiana priorytetów

Ludzie ewoluują i cały czas zmieniają swoje cele oraz priorytety w życiu. Czasami partnerzy przestają się rozwijać w tym samym kierunku, co prowadzi do rozejścia się, ponieważ nie dążą już w jednym kierunku, a ich drogi po prostu zmieniły swoje kierunki.

Jak poradzić sobie po rozstaniu?

Poradzenie sobie po rozstaniu może być naprawdę trudne i wymagać dużej ilości czasu, siły, ale uwierz nam, że w końcu staniesz na nogi i będziesz mógł dalej żyć. Po pierwsze pozwól sobie na smutek i zaakceptuj fakt, że jesteś sam. Rozstanie to straty, które wymagają czasu na przetrawienie, więc płacz i smuć się tyle, ile chcesz. Wiedz, że jest to naturalna i całkowicie normalna reakcja na utratę ważnej osoby w życiu, zwłaszcza wtedy, kiedy rozstanie nie było zainicjowane przez Ciebie. Drugim bardzo ważnym elementem, który pomoże Ci poradzić sobie z rozstaniem, są rozmowy z bliskimi. Nie bój się podzielić swoimi uczuciami z przyjaciółmi i rodziną. Czasem mówienie o swoich emocjach może przynieść ulgę i dać Ci wsparcie. Koniecznie unikaj też izolacji w domu, ponieważ samotność może pogorszyć Twój stan. Znajdź aktywności, które lubisz i które pozwalają Ci spędzać czas z innymi ludźmi. Będzie to wspaniałe wsparcie emocjonalne, ale także doskonały sposób na odciągnięcie myśli od rozstania. Po rozstaniu w końcu masz czas dla siebie, więc skup się na tym. Skoncentruj się na sobie i swoim rozwoju osobistym. Zastanów się nad swoimi celami i zainteresowaniami, które mogły zostać zaniedbane podczas związku i wróć do nich, a z pewnością przyniosą Ci dużo szczęścia. W okresie tuż po rozstaniu może być to trudne, ale ważne jest, aby unikać zbędnego kontaktu z byłym partnerem – przynajmniej na początku. To pozwoli Ci lepiej odzyskać swoją niezależność emocjonalną i nie będziesz sobie niepotrzebnie robić nadziei, że może do siebie wrócicie. Kolejnym bardzo ważnym elementem, aby poradzić sobie po zerwaniu z partnerem, jest udanie się do specjalisty, aby uzyskać profesjonalne wsparcie terapeutyczne. Możesz rozważyć terapię indywidualną, jeśli czujesz, że trudności związane z rozstaniem są dla Ciebie zbyt przytłaczające. Terapeuta może pomóc Ci zrozumieć swoje uczucia i dać Ci narzędzia do radzenia sobie w tym trudnym czasie. Jeśli czujesz, że sama terapia nie pomaga, to udaj się do psychiatry, który dodatkowo może przepisać Ci odpowiednie leki, które Ci pomogą. Ostatnia rada jest taka, żebyś skupił się na teraźniejszości i przyszłości. Staraj się patrzeć z optymizmem w przyszłość i na nowe możliwości, które się przed Tobą otwierają.

Wiemy, że rozstania są bardzo bolesne i trudne, ale najważniejszy jest tutaj czas, ponieważ “leczenia” nie można przyspieszyć. Pamiętaj również o zdrowym śnie, który zapewnić Ci może dobrej jakości materac. Przeczytasz o nim na tej stronie: https://abcsnu.pl/. Wygodne łóżko zazwyczaj jest większe, więc postaw na materac o wymiarach 120×200 cm, które znajdziesz pod tym linkiem: https://abcsnu.pl/38-materace-120×200. Natomiast, klikając w ten link, dowiesz się, jak wybrać idealny materac: https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Materac-najwazniejszy-element-sypialni. Nie załamuj się, wypoczywaj i myśl przyszłościowo, a uwierz nam, że nawet nie zauważysz, kiedy przestaniesz płakać!