W dzisiejszych czasach zwracamy coraz większą uwagę na swoje zdrowie oraz prawidłową masę ciała. Czytamy oraz oglądamy liczne programy poszerzające naszą świadomość na temat jedzenia, a także jego wpływu na to, jak się czujemy. Warto zatem udać się do dietetyka, który przygotuje dietę odpowiadająca naszym aktualnym potrzebom. A kiedy warto skorzystać z pomocy dietetyka?
Czym zajmuje się dietetyk?
Każdy z nas prowadzi inny styl życia. Jednak w końcu przychodzi ten czas, kiedy chcemy coś zmienić. Najczęściej ma on miejsce w łóżku, gdzie tuż przed snem zaczynamy zastanawiać się nad tym, co chcemy osiągnąć. Leżąc tak na wygodnym materacu, jakim jest Hilding Fiord dostępny na www.hilding.pl możemy dojść do różnych wniosków. W wielu przypadkach jest to związane ze zmianą stylu życia, a tym samym i odżywiania. Jednak nie róbmy tego sami, gdyż możemy narazić się na różnego rodzaju niedobory w składnikach odżywczych. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do dietetyka, czyli osoby, która posiada rozległą wiedzę z zakresu żywienia. Łączy się ona z informacjami medycznymi, anatomicznymi oraz psychologicznymi. Obecnie można wyróżnić trzy rodzaje dietetyków, czyli:
- dietetyka klinicznego – pomaga osobom chorym w procesie leczenia oraz dochodzenia do siebie,
- dietetyka sportowego – specjalizuje się w dopasowaniu diety do osobistych potrzeb sportowca oraz uprawianej przez niego dyscypliny,
- psychodietetyka – pomaga osobom z nieprawidłową masą ciała, których problem ma podstawy psychologiczne.
Niezależnie od rodzaju, zadaniem dietetyka jest dopasowanie sposobu odżywiania do efektów, jakie chcemy osiągnąć. A kiedy naprawdę warto udać się do specjalisty?
Kiedy należy niezwłocznie udać się do specjalisty?
Wizyta u dietetyka może wynikać z chęci zmiany stylu życia. Jednak nie jest to jedyna przyczyna, gdyż wyróżnia się wiele sytuacji, w których faktycznie warto udać się jak najszybciej do specjalisty. Oto pięć z nich!
Zmagamy się z chorobami przewlekłymi
W dzisiejszych czasach zmagamy się z licznymi chorobami przewlekłymi, które występują już nie tylko u osób starszych, ale także młodszych. Z pewnością możemy zaliczyć do nich cukrzycę, nadwrażliwość pokarmową, nadciśnienie czy problemy z krążeniem. Dzięki spersonalizowanemu jadłospisowi jesteśmy w stanie dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także ograniczyć te, które mogą pogorszyć stan naszego zdrowia.
Zmagamy się z wahaniami masy ciała
Nikogo nie zdziwi fakt, iż do dietetyka udają się przede wszystkim osoby chcące zredukować masę ciała. Jednak nie każdy z nas wie, że warto się do niego udać także w sytuacji, gdy jemy regularnie i zdrowo, a mimo to nasza waga ma spore wahania. Istnieje kilka przyczyn braku stabilnej wagi, jednak najczęściej są one powiązane z niewłaściwym sposobem na odchudzanie lub przybieranie na wadze. Tak, do dietetyka powinny się także udać osoby, które ważą zbyt mało i chcą ją podnieść.
Źle czujemy się po posiłku
Wprowadzając na własną rękę nowy sposób odżywiania, możemy zmagać się z różnymi problemami żołądkowymi. Pojawiające się zaparcia, biegunki, bóle brzucha czy zgagi to również wskazówka, aby udać się do dietetyka. Zleci on szereg badań, które pomogą wykluczyć wszelkiego rodzaju nietolerancje pokarmowe oraz pozwalające na sprawdzenie stanu flory bakteryjnej.
Mamy problemy z zaburzeniami odżywiania
Zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja czy bulimia powinny być leczone pod okiem lekarza, psychologa oraz dietetyka. W końcu to właśnie on pomoże ustalić jadłospis, który zawiera syte oraz odżywcze posiłki. Pamiętajmy jednak, że istnieje szereg zaburzeń, które mogą objawiać się w różny sposób. Warto zatem wszelkie niepokojące objawy skonsultować ze specjalistą.
Chcemy uzyskać konkretne wyniki sportowe
Sposób żywienia wpływa na wiele aspektów naszego życia. W przypadku sportowców dostarczanie składników odżywczych jest szczególnie ważne. Pozwala to na utrzymanie dobrego stanu zdrowia nawet przy uprawianiu sportów wyczynowych. A dlaczego jest to takie ważne? Wszystko wynika z faktu, iż dobra dieta pozwala na zachowanie homeostazy, a tym samym jest gwarancją efektów i sukcesów sportowych!
Jak wygląda wizyta u dietetyka?
Wizyta u dietetyka rozpoczyna się wywiadem. Specjalista wypyta nas o powód przyjścia, a także o tryb życia, aktywność fizyczną, jakość snu czy poziom stresu. Następnie przejdzie do weryfikacji przyzwyczajeń dietetycznych oraz ulubionych potraw. Kolejnym etapem wizyty u dietetyka jest analiza składu masy ciała, którą przeprowadza się za pomocą specjalistycznej wagi. Dzięki impulsom elektrycznym mierzy ilość tłuszczu w organizmie, a także masę kości i mięśni. Pokazuje także poziom nawodnienia oraz szacunkowe zapotrzebowanie na energię.
Jak wybrać dobrego specjalistę?
Zanim jednak wybierzemy się do dietetyka, warto sprawdzić jego kwalifikacje. Zawód ten nie posiada odrębnych regulacji, przez co dietetykiem może stać się osoba po dwudniowym kursie żywieniowym, trener personalny czy instruktor fitness. najlepiej, aby wybrana przez nas osoba ukończyła studia dietetyczne. Sprawdzajmy także doświadczenie i wiedzę, a informacje te można pozyskać m.in. z opinii wystawianych na temat danego specjalisty.
Społeczeństwo często uważa dietetyków za specjalistów typowo od odchudzania. Nie jest to do końca prawdą, gdyż profesjonalny dietetyk może pomóc nam w dobraniu diety do osobistych potrzeb.