Każdy z nas ma swój ulubiony kolor, za którym szczególnie przepada. Nierzadko jest to barwa, na którą chętnie stawiamy, wybierając ubrania, dodatki czy też meble. Czy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że kolor ten może oddziaływać na nas w specjalny sposób? Sprawdź, jak bardzo barwy wpływają na nasze samopoczucie!

Dlaczego warto zwracać uwagę na noszone kolory?

Nie ma wątpliwości, że kolory odgrywają niezwykle istotną rolę w naszym życiu. Oddziałują na nasze samopoczucie, a do tego dostarczają wiele informacji o otaczającym nas świecie. Urozmaicają przestrzeń i umożliwiają nam wyrażenie siebie. Co ciekawe, istnieje specjalna dziedzina zajmująca się wpływem kolorów na człowieka. Mowa tu o psychologii kolorów, która powszechnie wykorzystywana jest na przykład w marketingu. Powinniśmy pamiętać o tym, że każdy kolor ma swoje osobiste znaczenie. Często to, jak postrzegamy dany odcień, wynika z naszej kultury lub zwyczajów. Warto mieć to na uwadze, gdy wybieramy ubrania. To, w jakich są barwach, może zadecydować o tym, jak będziemy postrzegani przez innych. Oddziałuje też na nas – może sprawić, że nasze samopoczucie się pogorszy lub polepszy. Dobrze jest to zaobserwować, ponieważ wtedy będziemy mogli dobierać ciuchy w takich kolorach, w których będziemy czuli się najlepiej. To bez wątpienia zwiększy też poziom naszej pewności siebie.

Kolor niebieski

Kolor niebieski to jeden z najpopularniejszych kolorów ubrań. Możemy go znaleźć zarówno pośród eleganckich stylizacji, jak i tych bardziej codziennych. Nie powinniśmy dziwić się, że jest tak często wykorzystywany. Jego oddziaływanie jest dla nas bardzo korzystne. Niebieski sprawia, że prezentujemy się niezwykle szykownie i estetycznie. Kojarzony jest z bezpieczeństwem i solidnością. Działa uspokajająco i relaksująco. Z tego względu wykorzystywany jest często na rozmowy o pracę. Daje wrażenie, że dana osoba jest rzetelna i godna zaufania.

Kolory ubrań - jak na nas wpływają?Kolor czarny

Kolor czarny kojarzy się z tajemniczością. Dzięki niemu możemy zwiększyć pewność siebie, jako że przywodzi na myśl autorytet i wysokie kompetencje. Wspaniale sprawdzi się na wszelkie specjalne okazje, jako że nigdy nie wychodzi z mody. Optycznie wysmukla i powoduje, że prezentujemy się bardziej gustownie. Należy jednak uważać, aby nie popaść w skrajność – zbyt duża ilość czarnego może sprawić, że będziemy robić wrażenie smutnych i mrocznych. Przeciwieństwem czarnego jest oczywiście kolor biały. Symbolizuje czystość i niewinność, kojarzy się też z młodością. Warto jednak wiedzieć, że podobnie jak czarny, dodaje elegancji i szyku. Z tego względu chętnie sięgają po niego wysoko ustawione osoby, które przewodzą innymi.

Kolor czerwony

Jeśli zależy nam na podwyższeniu poziomu pewności siebie, koniecznie powinniśmy wybrać ubrania w kolorze czerwonym. Dodaje pazura, kojarzy się z żywiowołością i energicznością, a do tego przyczynia się do tego, że wydajemy się bardziej atrakcyjni. Ubierając coś czerwonego, możemy liczyć na pobudzające działanie.

Kolor zielony

Zielony to jeden z najprzyjemniejszych kolorów, jakie możemy znaleźć. Wynika to z tego, że przywodzi na myśl naturę. To sprawia, że w otoczeniu zielonego czujemy się bezpiecznie. Możemy też się wyciszyć i odprężyć. Jeśli zakładamy ubrania w odcieniu zielonego, możemy spodziewać się tego, że będziemy sprawiać wrażenie spokojnych, racjonalnych osób. Na pewno będziemy też wzbudzać zaufanie. Zielone ciuchy to gwarancja pozytywnego odbioru.

Jak znaleźć idealny kolor dla siebie?

Nie ma wątpliwości, że każdy kolor ma w sobie coś szczególnego. Niektóre sprawdzą się lepiej do wieczorowych kreacji, a inne do luźnych, zwiewnych. Może jednak się zdarzyć, że zakładamy ubranie o barwie, która bardzo nam się podoba, ale zupełnie do nas nie pasuje. Wyglądamy w niej po prostu niekorzystnie. To sytuacja, której zdecydowanie woleliśmy uniknąć. Możemy to zrobić, wykonując analizę kolorystyczną. Jest to test, dzięki któremu możemy dopasować naszą urodę do danej palety kolorystycznej. Są cztery główne kategorie – lato, jesień, zima oraz wiosna. W zależności od tego, do której z nich należymy, takie barwy będą do nas pasować. Lato to bardziej stonowane, chłodne i neutralne barwy. Dla jesieni sprawdzą się idealnie ciepłe odcienie, takie jak pomarańczowy, brązowy czy żółty. Podobnie jest w przypadku wiosny, która również lubuje się w ciepłych, żywych barwach. W przypadku zimy najlepszym rozwiązaniem będą zimne kolory, ale o wysokim natężeniu, które podkreślą urodę.

Gdzie jeszcze kolory są istotne?

Warto pamiętać o tym, że to, jakie kolory wybieramy, ma znaczenie nie tylko w przypadku naszej garderoby. Równie istotne jest to podczas urządzania wnętrz. Okazuje się bowiem, że to, jaka barwa przeważa w danym pomieszczeniu, wpływa na to, jak tam się czujemy. Powinniśmy o tym pamiętać, aby odpowiednio dopasować odcienie do przeznaczania danego pokoju. W salonie, w którym spędzamy czas z bliskimi i gdzie dużo się dzieje, dobrze postawić na wyraziste, intensywne kolory, które dodatkowo dodadzą nam energii. Do sypialni, w której zależy nam przede wszystkim na wypoczynku, wprowadźmy stonowane, delikatne barwy. One pomogą nam się zrelaksować i wyciszą nasz umysł. Mogą przyczynić się do tego, że o wiele łatwiej będzie nam zasnąć. Jeśli jednak wciąż będziemy doświadczać problemów ze snem, to znak, że już czas na wymianę materaca. Podłoże snu powinno być dopasowane tak, aby idealnie podtrzymywało nasze ciało. Solidne i jakościowe modele przeznaczone do łóżek pojedynczych czekają na nas na stronie https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200

Czerwony, zielony, a może niebieski? Wszystkie kolory mają w sobie coś niezwykłego. Kiedy jednak wybieramy barwy ubrań, zwróćmy uwagę nie tylko na nasze osobiste preferencje, ale też inne kwestie. Pamiętajmy o tym, że każdy odcień ma swoją energię, która oddziałuje na nas w konkretny sposób.