Urządzenie sypialni dla dwojga może być niełatwym zadaniem. W tym pomieszczeniu nie ma miejsca na wojnę na style i dodatki prowadzoną pomiędzy partnerami. Warto więc zaprojektować ją tak, by akcesoria pozostawały w harmonii z wnętrzem, dzięki czemu będziemy mogli się tam lepiej relaksować i wypoczywać. Jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w sypialni dla pary? Sprawdzamy!

Funkcjonalność się ceni

Decydując się na współdzielenie przestrzeni, musimy być gotowi na  na pewne kompromisy. Od teraz nasza sypialnia ma odpowiadać obu partnerom nie tylko estetycznie, ale też funkcjonalnie. Oznacza to, że równie ważne jak to, by kolor pościeli współgrał z barwą ścian jest to, jak funkcjonuje układ pomieszczenia. Dla przykładu, w dobrze zaprojektowanej sypialni dla dwojga jeden z partnerów nie musi przedzierać się przez gąszcz meblowych przeszkód, by wydostać się po cichu z pokoju, kiedy wstaje wcześniej niż druga osoba.

Do funkcjonalności zaliczyć możemy też podzielenie sypialni na strefy. Dzięki temu partnerom łatwiej będzie o utrzymywanie porządku i znalezienie odpowiedniego miejsca dla każdej rzeczy, a także spokojny odpoczynek lub pracę. To ważne, żeby nie przenosić jej do łóżka.  Jeśli więc jeden z partnerów pracuje wcześnie rano lub późnymi wieczorami, dobrym pomysłem jest, aby miał własne biurko w sypialni.

Odpowiednie źródła światła

Projekt sypialni dla pary – postaw na te dodatki!Oświetlenie w sypialni dla pary ma spełniać dwa główne założenia: zapewniać odpowiednią, intymną atmosferę, ale jednocześnie gwarantować każdemu z partnerów punktowe oświetlenie podczas czytania, pracy czy rozrywki. Zadbanie o rozdział tych dwóch zadań sprawia, że sypialnia dla dwojga jest nie tylko funkcjonalna, ale też niezwykle stylowa.

Na jakie źródła światła warto więc postawić? Jeśli planujemy ustawić przy łóżku szafki nocne, wyposażmy każdą z nich w niewielką, ale mocną lampkę. Dzięki nim każdy z partnerów będzie mógł skierować światło na swoją książkę czy telefon. Dodatkowo, takie światło nie rozprasza i świetnie sprawdza się w momencie, kiedy jedna osoba chce już iść spać, a druga poczytać jeszcze przez chwilę. Oprócz tego zdecydujmy się na zamontowanie jasnego oświetlenia sufitowego. Jego światło powinno docierać do każdego punktu sypialni i rozświetlać ją przykładowo podczas ciągnących się zimowych godzin popołudniowych. Dobierzmy nie tylko moc, ale także odpowiednią barwę żarówki. Zbyt zimne światło sprawi, że nie będziemy czuć się komfortowo.

Zadbajmy też o to, by w naszej sypialni dla dwojga pojawiły się źródła rozproszonego, przytłumionego światła. Świetnie w tej roli sprawdzą się ścienne kinkiety czy ledy zamontowane w podwieszanym suficie. Ich światło pozwoli nam zagrać atmosferą i zamienić zwykłą sypialnię w romantyczny zakątek. Ciekawym źródłem naturalnego światła, które wpływa na atmosferę intymności, są świece. Nie tylko zapewniają one nastrojowe światło, ale także tworzą istny teatr cieni na ścianach.

Spanie we dwoje – zróbcie to najwygodniej

Można spotkać się ze stwierdzeniem, że dobranie odpowiedniego materaca dla śpiących we dwoje graniczy z cudem. Dzieje się tak ponieważ podłoże snu musi współgrać z naszym wzrostem, wagą i preferencjami, a te przecież mogą się różnić u partnerów. Jak dobrać materac, który zapewni zdrową stabilizację i równą podporę ciała dla każdego ze śpiących?

Warto zdecydować się na materace dedykowane do spania we dwoje. Mają one szeroki rozmiar, zazwyczaj 140×200 cm lub 160×200 cm. Dodatkowo, powinno się ustalić, jaka twardość materaca jest najlepsza dla potrzeb naszych i partnera. W przypadku dużych nieporozumień, dobrze jest zdecydować się na materac z różnymi strefami twardości. Wreszcie, należy zdecydować się na rodzaj wypełnienia materaca. Możemy wybierać z wielu różnych rozwiązań, takich jak materace piankowe, kieszeniowe czy lateksowe. Wysoko na naszej liście materaców dla par plasują się te z wypełnieniem hybrydowym, które można znaleźć tutaj: https://sennamaterace.pl/100-materace-hybrydowe.

Pozostałe sypialniane dodatki również powinny współgrać z potrzebami partnerów. Dobrze jest pamiętać o tym, że nie muszą być takie same! Przykładowo, jeden z partnerów może zdecydować się na poduszkę wspierającą komfort śpiących na plecach, a drugi wybrać reagującą na zmiany pozycji poduszkę z pianki termoelastycznej. To samo dotyczy kołder –  partnerzy wcale nie muszą dzielić się jedną. Dobranie dwóch kołder sprawia nie tylko, że każdy partner może cieszyć się w łóżku temperaturą idealnie dopasowaną do swoich preferencji, ale także pozwala uniknąć sytuacji, w których jedna osoba zabiera większą część okrycia, co powoduje jego wyszarpywanie i kłótnie.

Jakie dodatki sprawdzają się niezawodnie w sypialni?

Na pierwszym miejscu tego zestawienia plasuje się niezawodny dywan. Grube, puszyste podłoże, które ułożymy na panelach, sprawi, że w sypialni zrobi się cieplej i przytulniej – metaforycznie i w rzeczywistości! Dużo przyjemniej jest postawić pierwszy krok danego dnia na miękkim dywanie, niż zimnej podłodze. Dodatkowo, dywany mają właściwości wygłuszające, dzięki czemu wpływają na niwelowanie dźwięków dochodzących do sypialni i wychodzących z niej. Są też stylowym dodatkiem, który może całkowicie odmienić wnętrze, dodając do niego jasne lub ciemne barwy, a może nawet orientalny akcent.

Kolejnym dodatkiem do sypialni dla dwojga, na który warto postawić, jest wygodny fotel lub pufa. To idealne miejsce na popołudniową przerwę z lekturą, kawę czy rozmowę we dwoje. Dodanie go do sypialni dla pary pozytywnie wpłynie na panującą w niej przytulność. Taki fotel będzie wręcz zachęcał, by przysiąść na nim na chwilę i się zrelaksować.

Rośliny doniczkowe w sypialni dla dwojga? Dlaczego nie! Rośliny traktować możemy zarówno jako tropikalny dodatek, który dodaje charakteru wnętrzu i rozjaśnia je kolorowymi liśćmi, jak i jako naturalne oczyszczacze powietrza. Udowodniono, że niektóre gatunki roślin, takie jak skrzydłokwiaty, draceny czy bluszcze, mają zdolność neutralizowania szkodliwych substancji z powietrza. Warto więc dodać je do swojej sypialni, a tym samym podnieść jej higienę. Jakie konstrukcje kwietne najlepiej sprawdzą się w sypialni? Niezwykle stylowe są zwisające pnącza, które prezentują się świetnie na wysokich meblach czy karniszach. Wyższe rośliny mogą za to posłużyć nam jako naturalne parawany, wyznaczające konkretne strefy w pokojach.