Już wkrótce na świat przyjdzie nasza pierwsza pociecha. Uczucie zniecierpliwienia, jakie towarzyszy przyszłym rodzicom jest nie do opisania. Wielu z nich w tym momencie planuje urządzenie pokoju dla dziecka, jednak tutaj pojawia się problem – jak to zrobić? Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą stworzyć unikalną przestrzeń dla dziecka i rodziców!

Po pierwsze – planowanie funkcjonalnej przestrzeni

Pierwszym krokiem jest odpowiednie zaplanowanie układu pomieszczenia i logiczne rozstawienie mebli czy dodatków. Musimy mieć tutaj swobodny dostęp do wszystkiego. Warto również zastanowić się, gdzie dziecko będzie miało strefę snu oraz strefę zabawy. Nie zapominajmy o miejscu do karmienia i przewijania. Jeśli chodzi o łóżeczko, to nie powinno być ono przy oknie czy kaloryferze, natomiast powinno składać się z takich elementów, jak materac dziecięcy czy kołdra do spania.

Po drugie – oświetlenie

W tym pomieszczeniu powinna panować spokojna atmosfera. Unikajmy zatem ostrego światła. Dobrym rozwiązaniem będzie kilka źródeł światła, pozwalających na odpowiednie ustawienie jego natężenie. Rekomenduje się kinkiety ścienne, światło główne czy lampy.

Przygotowania do porodu - w co wyposażyć pokój dziecięcy?Po trzecie – miejsce do przechowywania

Niezaprzeczalnie, w dziecięcym pokoju potrzebne jest miejsce do przechowywania, m.in. pieluch i wszystkich akcesoriów, które pomogą nam w opiece. Oznacza to, że warto zainwestować w organizery, kosze, skrzynki, półki, schowki i pudełka. Tego typu rozwiązania pozwolą na zachowanie ładu i porządku.

Po czwarte – bezpieczeństwo matki i dziecka

Pokój ten ma być bezpieczną i spokojną przestrzenią dla dziecka oraz rodziców, w tym karmiącej matki. Oznacza to, że wszelkie kable powinny pozostać w ukryciu, a okna, drzwi wejściowe czy balkonowe – zamknięte. Dobrze jest również podkleić dywan antypoślizgową tkaniną, a także zabezpieczenie ostrych krawędzi.

Po piąte – unikaj nadmiaru bodźców

Zbyt duża ilość kolorów, wzorów, kształtów, a nawet przedmiotów w zasięgu wzroku dziecka może rozpraszać, drażnić i przerażać. Postarajmy się zatem zachować umiar w dekoracjach oraz dodatkach, stawiając na niezbędne przedmioty. Co więcej, w ten sposób stworzymy wnętrze z klasą i dobrym smakiem.

Przygotowując pokój dla nowego członka rodziny, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim będzie on służy maluszkowi, jednak sporo czasu spędzą w nim także opiekującym się nim rodzice. Właśnie dlatego przestrzeń musi być nie tylko odpowiednio urządzona, ale również praktyczna i funkcjonalna.

Przeczytaj także: