Ekspozycja na bodźce i szybkie tempo życia sprawia, że brakuje nam czasu na to, aby się zrelaksować. Nawet jeśli chcemy to zrobić, często okazuje się, że po prostu nie umiemy się odprężyć. Jak to zmienić? Możemy postawić na naukę uważnego oddychania. Na czym polega ta metoda i jakie ma korzyści? Dowiedz się więcej!
Uważne oddychanie – co to?
Oddychanie to jeden z najważniejszych procesów, jaki istnieje. To od niego zależymy – wraz z pierwszym oddechem zaczynamy nasze życie, a z ostatnim go kończymy. Pomimo tego, że posiada on tak istotne znaczenie, nie przykładamy do niego wystarczającej uwagi. Bierzemy oddech za pewnik, nie zdając sobie sprawy, że powinniśmy nad nim popracować. Właśnie to umożliwia nam uważne oddychanie. Dzięki tej technice możemy poświęcić czas naszemu oddechowi i poprawić jego jakość. Przejmujemy wówczas nad nim kontrolę i za jego sprawą możemy wywołać pozytywne zmiany w naszym samopoczuciu. Oddech staje się zdecydowanie głębszy. Wydobywamy go nie z klatki piersiowej, ale z przepony. W codziennym życiu często spłycamy nasz oddech na przykład na skutek nerwowych sytuacji. Nie oddychamy w pełni. Świadomy oddech nas tego uczy. W ten sposób możemy dowiedzieć się więcej nie tylko na temat naszego oddechu, ale i całego ciała. Oddychając uważnie, przy okazji pozbywamy się zmartwień i natrętnych myśli, które mogły nam towarzyszyć. Z tego względu technika ta oddziałuje nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.
Nauka uważnego oddychania – dlaczego warto?
Uważny i świadomy oddech to technika, którą zdecydowanie warto wprowadzić do swojego życia. Jest to sposób na to, aby uatrakcyjnić chwilę relaksu i sprawić, żebyśmy skorzystali z niej w stu procentach. Dzięki uważnemu oddechowi możemy poprawić swoje samopoczucie i nastrój. Okazuje się, że praktyka ta pomaga ponadto zwiększyć poziom energii, obniżyć tempo, wyciszyć umysł, a nawet poprawić odporność! Skupiając się na swoim oddechu, możemy zmniejszyć nasz lęk. Oddychanie bowiem uspokaja i rozluźnia. Dzięki tej czynności skutecznie poradzimy sobie z negatywnymi odczuciami. Dzięki temu też redukuje się odczuwany przez nas poziom stresu. Stres często wynika z obaw o przyszłość. Oddychając świadomie, skupiamy się wyłącznie na tym, co tu i teraz. Dlatego właśnie możemy rozwiązać problem niepokoju. Uważny oddech poprawi jakość naszego życia. Okaże się przydatną umiejętnością, dzięki której będziemy mogli walczyć z różnymi przeciwnościami losu. Warto też wspomnieć o tym, że uważne oddychanie poszerzy naszą świadomość. Łatwiej będzie nam się skoncentrować nie tylko na naszym oddechu, ale też na innych rzeczach. Staniemy się bardziej uważni i nauczmy się o wiele bardziej doceniać otaczającą nas przestrzeń.
Techniki uważnego oddychania
Jak zatem wprowadzić uważne oddychanie do codziennej rutyny? Możemy skorzystać z różnych technik. Na dobry początek zacznijmy od obserwacji oddechu. Znajdźmy dla siebie wygodne i ciche miejsce, w którym będziemy mogli zamknąć oczy. Upewnijmy się, że nic nie będzie nam przeszkadzać. Wówczas zapomnijmy o wszystkim innym i skupmy się tylko na tym, aby przyjrzeć się temu, jak działa nasz oddech. Obserwujmy go bez oceniania i nie próbujmy go zmieniać. Weźmy pod uwagę to, w jaki sposób przepływa przez nasz organizm, skąd się bierze i gdzie się zatrzymuje. Zauważmy, jaki ma charakter – płytki, urywany, czy też głęboki i spokojny. Taka obserwacja pozwala na bycie świadomym swojego ciała. Dzięki temu możemy w pełni skupić się na danym momencie i go doświadczyć.
Praktykować świadomość możemy również poprzez skanowanie ciała. Metoda ta polega na tym, aby zamknąć oczy i w myślach się przeskanować, począwszy od czubka głowy aż po palce u nogi. Poświęcając uwagę każdej partii ciała, możemy odkryć zgromadzone w nich odczucia. Dzięki temu dowiemy się, które części są bardziej spięte, a które bardziej rozluźnione. Będziemy mogli dostrzec ewentualne niepokojące nas kwestie. Po tym, jak przeskanujemy ciało, powinniśmy skupić się na myślach. Przyjrzyjmy się im równie uważnie. Musimy pamiętać o tym, aby przez cały czas oddychać. Po tym, jak już dokonamy takiego skanu, weźmy oddech z tą wiedzą, którą zdobyliśmy. Spróbujmy dostrzec, czy coś się zmieniło.
Praktyka uważnego oddechu – dla kogo?
Uważny oddech może przynieść dużo dobrego. Szczególnie sprawdzi się u tych osób, które dotychczas miały problemy ze zrelaksowaniem się i odprężeniem. Praktyka świadomego oddychania zrewolucjonizuje ich odpoczynek. Metodę tę docenią również ci, którzy na co dzień zmagają się z dużą dawką stresu, na przykład w pracy czy w szkole. Będzie to też odpowiednia technika dla tych, którzy cierpią z powodu zaburzeń lękowych.
Jak lepiej się zrelaksować?
Jeśli zdecydujemy się na to, aby praktykować uważny oddech, bez wątpienia zauważymy pozytywne zmiany w naszym życiu. Staniemy się spokojniejsi i łagodniejsi, a poziom odczuwanego przez nas stresu się zmniejszy. Oddychając świadomie, dajemy sobie przestrzeń na to, aby zapomnieć o codziennych sprawach i skupić się przede wszystkim na sobie. Dzięki temu możemy łatwiej poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Nasze ciało zyskuje też niezbędny odpoczynek, dzięki któremu może działać dalej. Co zrobić, aby ten moment relaksu stał się jeszcze bardziej efektowny? Stwórzmy dla siebie warunki, w których najlepiej będzie nam się odprężyć. Musimy bowiem pamiętać, że praktyka świadomego oddechu powinna odbywać się w takim miejscu, w którym czujemy się nie tylko spokojnie, ale i bezpiecznie i swobodnie. Tylko wtedy będziemy mogli w pełni się wyciszyć i rozluźnić. Jak stworzyć taką przestrzeń? Postawmy na przytulne elementy, jak na przykład miękkie tkaniny i dodatki. Pomocny okaże się również taki materac, który zapewni nam komfortowe podparcie i wygodę. Możemy to sobie zapewnić, wybierając tani materac 160×200 cm. Gdzie znajdziemy taki jakościowy produkt o przystępnej cenie? Odwiedźmy sklep stacjonarny Toruń.
Nauka uważnego oddychania bez dwóch zdań przyniesie nam wiele korzyści. Dzięki niej nie tylko będziemy umieli się zrelaksować, ale też będziemy wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo. Świadomy oddech pomoże nam być tu i teraz, a do tego sprawi, że nasze medytacje staną się o wiele bardziej efektywne.
Przeczytaj także: Materac – najważniejszy element sypialni