Sen dla każdego z nas stanowi pierwotną potrzebę fizjologiczną, która w dzisiejszych czasach jest traktowana jako czynność bezproduktywna. Jednak, czy aby na pewno? Jak się okazuje, zdrowy sen ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Zatem, czym tak naprawdę jest zdrowy sen oraz co na niego wpływa?

Czym jest zdrowy sen?

Na sen składają się dwie następujące po sobie cyklicznie fazy, które powtarzają się średnio 4-5 razy w ciągu nocy. Pierwszą z nich jest faza NREM, która trwa 80-100 minut. W tym czasie wyłącza się większość funkcji lub zmniejsza się ich nasilenie (np. obniża się ciśnienie tętnicze i zużycie glukozy). To właśnie ona odpowiada za regenerację. Drugą fazą jest REM, która trwa maksymalnie do 30 minut. Pojawiają się tutaj marzenia senne, a także dochodzi do zwiotczenia mięśni oraz utrwalania pamięci. Zdrowy sen charakteryzuje się ciągłością obu tych faz oraz ich wysokiej jakości, dzięki czemu rano budzimy się wypoczęci, pełni sił oraz w dobrym humorze. A w jaki sposób możemy zadbać o nasz wypoczynek?

Co wpływa na zdrowy sen?

Zdrowy sen - czym jest oraz jak go sobie zapewnić?Nie da się zaprzeczyć, że istnieje szereg czynników, które w pozytywny sposób wpływają na jakość oraz długość naszego snu. Wśród nich wyróżnić można odpowiednie podłoże do spania, takie jak materac sprężynowy 90×200 – produkt idealny do małych pomieszczeń lub dla singla. Oprócz tego cechuje się licznymi właściwościami oraz cechami, wynikającymi między innymi z budowy. Z uwagi na to, warto pamiętać o kwestiach, takich jak:

 • unikanie drzemek w ciągu dnia,
 • spożywanie lekkostrawnej kolacji na 3 godziny przed snem,
 • komfortowa aranżacja sypialni,
 • wysokiej jakości łóżko, wyposażone w poduszki i materace,
 • ograniczenie kofeiny, nikotyny i alkoholu w godzinach wieczornych,
 • ustalenie stałej pory wstawania i kładzenia się do łóżka.

Ile powinniśmy spać? 

Liczne elementy wyposażenia łóżka, takie jak materac czy poduszka naturalna są w stanie w korzystny sposób wpłynąć na jakość i długość naszego wypoczynku. Jednak, czy zdajemy sobie sprawę z tego, ile tak naprawdę powinniśmy przeznaczać czasu na sen? Otóż kwestia ta jest uzależniona przede wszystkim od wieku, ponieważ:

 • noworodki przesypiają 14-17 godzin na dobę,
 • przedszkolaki przesypiają 10-13 godzin na dobę,
 • nastolatkowie przesypiają 8-10 godzin na dobę,
 • dorośli przesypiają 7-9 godzin na dobę,
 • seniorzy przesypiają 7-8 godzin na dobę.

Na sen przeznaczamy około ⅓ swojego życia, zatem warto wiedzieć, jak dbać o jakość i efektywność swojego wypoczynku. Przede wszystkim uwzględnia się tutaj wysokiej jakości produkty do spania, takie jak materace czy poduszki.

Materace Hilding polecane przez https://www.zdrowykregoslup.pl/